Bursa ile İlgili Kompozisyon Yazı

Aşağıda Bursa ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak ele alacağız.

Bursa, ülkemizin Marmara Bölgesi’nde bulunan büyük şehirdir. Bursa, tarihi ve coğrafyasıyla ön plana çıkmaktadır. Milyonları aşan nüfusu bulunmaktadır. Tarihi önemi ve coğrafi konumu Bursa’yı önemli kılmaktadır. Bursa, Osmanlı Devleti’nin kurucu şehirlerinden de biridir. Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır.

Bursa, Akdeniz İklimi’nin görüldüğü, daha çok düz alanlardan oluşmakla birlikte Uludağ eteklerinde bulunan bir şehirdir. Uludağ’ın serinliği, şehirde hissedilmektedir. Şehirde sanayi faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir. Tarım ve hayvancılık da ön plana çıkmaktadır.

Bursa’da tekstil ve otomotiv sanayi ön plana çıkmaktadır. Bursa’nın ekonomik açıdan ülkeye katkıları da yadsınamaz. Belediyecilik hizmetleri de gelişmiştir. Şehirde hizmet alanları da gelişmiştir. Eğitim, sağlık, ulaşım ve iletişim alanlarında insanların kolay ve ucuz bir hayat yaşaması mümkündür.

Bursa, bir liman şehri olarak ticaretin merkezinde bulunmaktadır. Bölgenin bu bakımdan en önemli şehirlerinden biridir. İpek böcekçiliği ve ipek kumaş denince akla Bursa gelmektedir. Kestane ve şeftali denince akla Bursa gelir. Bursa’nın dini bir önemi de bulunmaktadır.

Bursa, evliya şehri olarak bilinmektedir. Birçok veli Bursa’da yaşamıştır. Bursa’da İslami ilimler tahsil etmiştir. Bursa’da irşat ve tebliğ çalışmaları yapılmıştır. Şehirde birçok medrese, cami, han ve hamam bulunmaktadır. Modern mimari ile geleneksel mimari iç içe bulunmaktadır. Bursa çok değerli bir şehirdir.

Bursa ile İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. elinize sağlık, Bursa ile İlgili Kompozisyon Yazı kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.