Burs Veren Kurumlar Hangileri

2012 2013 Üniversite kayıtları başladı. Üniversite öğrencileri merak ediyor ? Hangi kurum burs veriyor , Burs veren kurumlar hangileri. Burs başvurusu ve burs veren kuruluşlar haberi …

YURTKUR ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli vakıf ve dernekler ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veriyor.

burs veren kurumlar

Geçen yıl ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine aylık 260 TL burs veren YURTKUR bu yıl da belirlenecek miktarda burs verecek. YURTKUR, talep eden öğrencilere burs oranında eğitim hayatından sonra ödemek koşuluyla kredi yardımı da yapıyor. Öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyenlerin ”www.kyk.gov.tr” adresinden başvuru yapması gerekiyor.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü de Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan Açıköğretim Fakültesi de dahil olmak üzere üniversite öğrencilerinebaşvurularını değerlendirerek eğitim yardımı veriyor.

Burs vermede önde gelen kuruluşlardan Türk Eğitim Vakfı (TEV), bu yıl yurt içinde 9 bin 500öğrenciye burs desteği sağlayacak. TEV,2012-2013 öğretim yılında Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) ilk 2 bine giren öğrencilerden 50’sine, aylık 1000 TL ”Üstün Başarı Bursu” verecek. Burstan yararlanmak isteyen adayların www.tev.org.tr adresinden doldurdukları formu istenilen belgelerle en geç 22 Eylül’e kadar TEV’e ulaştırması gerekiyor.

Vehbi Koç Vakfı ise her yıl 10 bin öğrenciye burs vermeyi hedefliyor. Vakıf, burs vereceğiöğrencileri başvuru yapan adaylar arasından mülakattan sonra seçiyor. Öğrencilerin, Vehbi Koç Vakfı’na burs başvurularını üniversite kayıtları sırasında öğrenci işlerinden yapması gerekiyor.

Burs için başarılı ve ihtiyaç sahibi olmak gerekiyor

Sabancı Vakfı da başarılı ve maddi yetersizliği bulunan öğrencilere geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü olmaksızın ekim-haziran arasında burs veriyor. 2010’dan itibaren uygulamaya koyduğu ‘Sabancı Vakfı-Vista Bursu’ ile burs programına her yıl 380 yeni öğrenci ekleyen vakfın, eski bursiyerler ile birlikte yıllık bursiyer sayısı yaklaşık 1400’ü buluyor.

Belirlediği öğrencilere geçen yıl aylık 310 TL burs yardımı yapan vakfa, başvurular 15 Eylül-15 Ekim arasında öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitenin öğrenci işlerinden yapılıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı da ekonomik yetersizlik yaşayan binlerce öğrenciye yurt içi ve yurt dışı öğrenimleri sırasında karşılıksız burs veriyor. Vakıf, özellikle Türk Cumhuriyetleri’nden gelenöğrencilere durumuna göre yardım yapıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, sahasında uzman elemanlar yetiştirmek hedefiyle, vakfın kuruluşu İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) aracılığı ile de yurt dışında doktora ve araştırma yapan araştırmacılara önemli ölçüde burs veriyor.

Anadolu Vakfı da yüzlerce öğrenciye ayda 250 TL burs veriyor. Burs başvuruları 1-30 Eylülarasında posta yoluyla yapılacak. Burs ücretlerinin tekrar değerlendirileceği belirtilirken, vakıf, tıp fakültelerinin 5’inci ve 6’ncı sınıflarındaki öğrencilerle, üniversitelerin sağlık yüksek okullarının 3’üncü ve 4’üncü sınıflarındaki öğrencilere, mezuniyetlerinden sonra Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nde maaşlı görev alma koşulu ile iki kat fazla burs verecek.

Sanko Vakfı ise her yıl yaklaşık 1500 öğrenciye burs veriyor. Vakıf, burs vereceği öğrenciler de ihtiyaç sahibi, başarılı olma ve Gaziantep doğumlu olma şartı arıyor.

Hüseyin Özyeğin Vakfı da yaklaşık 550 öğrenciye burs yardımı yapıyor. Burs vereceğiöğrencilerde başarılı olma ve İstanbul’da devlet üniversitesinde okuma şartı arayan vakıf, 15 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında başvuruları kabul ediyor.

Türk Anadolu Vakfı da Konya’da Selçuk Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere burs veriyor.

Burs veren diğer bazı kuruluşlar

Bereket Vakfı, gerekli gördüğü lisans ve doktora öğrencilerine burs yardımı yapıyor. Başvurular, 23-30 Eylül arasında vakfın internet sitesinden kabul edilecek.

Ensar Vakfı, 2005 yılından beri olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin çeşitli üniversite ve fakültelerinde öğrenim gören başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs verecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), İstanbul Ticaret Odası (İTO), Eymir Kültür Vakfı, Elginkan Vakfı, Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV), Birlik Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Uran Vakfı, Taşkent Vakfı ve illerdeki ticaret odaları da burs veren sivil toplum kuruluşları arasında bulunuyor.

Burs Veren Kurumlar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

Not: Eokul sitemiz de , sadece 2012 2013 Eğitim Öğretim yılı süresince 4 üniversite öğrencisine aylık 100 TL karşılıksız burs verecektir. Burs talebinde bulunan öğrenciler 12 Eylül 2012 Çarşamba gününe kadar aşağıdaki bilgilerle birlikte eokulegitim@gmail.com adresine e-posta yollamaları gerekmektedir.(Not:Eposta adresi aynı zamanda yönetici Facebook mesajı değil,e- posta ) Uygun görülen 4 üniversite öğrencisiyle irtibata geçilecektir. Şu bilgiler gerekmektedir :

Adı Soyadı , Üniversitesi ve Bölümü , Yerleştiği Dönem (Örneğin 2012-2013) , KYK haricinde varsa burs aldığı diğer kurumlar 

(2 aday belirlenmiştir kendileri ile irtibata geçilmiştir. Bulunan destek sebebiyle 2 aday daha kontenjan eklenmiştir. )

12 yorum

  1. düzce üniversitesi teknoloji fakültesi bilgisayar mühendis ligini kazandım iki kardeşiz kardeşim de orta son sınıf ögrencisi annem ev hanımı tek babam çalışmakta o yüzden bursa ihtiyacımız var yardımcı olursanız çok sevinirim ilginiz için şimdiden teşekkür ederim 05397684073

  2. Fırat üniversitesinde otomotiv müh. 1 sınıf öğrencisiyim bursa Mudanya ülkü mah. oturuyoruz.maddi durumumuz ailemi geçindirecek kadar bundan ötürü bursa ihtiyacım var çünkü üniversitenin eğitiminin dışında kariyerime olumlu yönde etki edecek kişisel gelişim kurslarında eğitim almak istiyorum.Hedeflerime ulaşabilmem için bursa ihtiyacım var.

  3. bursa ihtiyacı olmayanlar alıyor okula bile uğramıyor cebindeki parayı harcayacak yer aramaktan zaman kalmadıgı içi.. gerçekten bursa ihtiyacı olanlar ise parasızlıktan derse gidemiyor… bu yüzden ilgililerin dikkatine diyorum…bursa ihtiyacımız gerçekten var

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.