Bugünün Saraylısı Kitap Özeti Kısa (Refik Halit Karay)

Bugünün Saraylısı romanı hikayesi kitap özeti, Bugünün Saraylısı özeti kısa

Refik Halit Karay – Bugünün Saraylısı

Ata Efendi’nin evine Düzce’ den bir akraba kızı olan Ay­şen gelir. Kız çok güzeldir. Önceleri köylü giyimli olan Ayşen, zamanla değişme­ye, süslenmeye başlar. Ata Efendi onu korumaya kollamaya çalışır. Gören erkekler kıza vurulur, içlerinde çok zenginler, yabancı elçiler, yüksek devlet gö­revlileri hatta Ata Efendi’nin patronunun oğlu Rüştü de vardır. Aile Rüştü’nün sayesinde zengin bir yaşam sürmeye, eğlence yer­lerinde vakit geçirmeye başlar.

bugununsaraylisiAta Efendi terfi eder. Herkes mutludur. Ayşen bunların hepsiyle oynar ama hiçbiriyle evlenmeye yanaşmaz. Sonunda Mısırlı bir paşa olan Sait’in aşkına karşılık verir ve onunla evlene­rek Mısır’a gider. Aradan 17 ay geçer. Rüştü Ata Efendi’ye gelip Ayşen’le mektuplaştığını, kızın geri dönmek istediğini, mutlu olama­dığını, dönünce onunla evlenmek istediğini söyler. Ata ve ailesi çok mutlu olur çünkü kız gittikten sonra yaşamları eskisi gibi yoksullaşmıştır.

Refik Halit Karay Bugünün Saraylısı Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Konu oldukça ilgi çekici fakat ne de olsa özet ve tam olarak olay belirtilmesi gereken şekilde belirtilmiş olsa da ben kitabı okumayı tercih ederim. Teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.