Bronş Nedir Bronşların Görevleri

Bronş Nedir Bronşların Görevleri
 • 26.08.2013

Bronşların görevleri nelerdir, bronş nedir kısaca

İnsanda nefes borusunun dördüncü sırt omuru hizasında ikiye ayrılması ile meydana gelen yapılardır. Bronşlar ak­ciğerlere girer girmez kollara ayrılırlar. Bu yan kollar AKCİĞER LOBLARI içinde dağılmışlardır. Bronşlar akciğer lobcukları içinde de kollar verip BRONŞÇUK­LAR ile sonlanırlar.

akciger bronşBronşların geniş kolları yani akciğer içine girmeden önceki hallerinde yapı­ları soluk borusundan bir farklılık göster­mez. Bronşun en iç tabakasını titrek tüy­lü silindirik epitel kaplar. Bu epitel hüc­releri arasından, sümüksü bir sıvı salı­nır. Kıkırdak dokudan meydana gelen kı­kırdak halkacıklar vardır. Bunlar bronşun açık durmasını sağlarlar. Bronşların da­ha küçük çaplı olanlarında kıkırdak hal­kacıklar çok parçalıdır. Daha sonra ge­len düz kas dokudan yapılı tabaka bronş­ların iç yüzünde bulunan sümüksü sı­vının akışını kolaylaştırır. Bu tabakadaki kasların kasılması ile bronşların çapı de­ğişir.

Bronşların görevi nefes borusu gibi­dir. Temiz havayı taşırlar, bu havayı nem­lendirip kısmen ıslatırlar ve nefes boru­sundan girebilecek tozları tatarlar.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Anonim dedi ki:

  Kısaymış neresi kısa bunun

 2. Elif dedi ki:

  Tesekkürler

 3. zejis dedi ki:

  Aradigim seyi bulamadim

 4. Recep dedi ki:

  Ben böyle şeyin ta ağzına sicim bezevenkler yapan kişinin arkadaşlar sizin için değil. ..

  1. Mine dedi ki:

   İyi ama ben hala bronş ne demek anlamadım :( galiba çok aptalım.

 5. adil dedi ki:

  Çok teşekkürler yardimci oldunuz

YORUM YAZ