Biyolojik Ve Kimyasal Silah Nedir

Savaşlarda etkili olan biyolojik ve kimyasal silahların ne olduğunu bu yazımızda ele alacağız.

Biyolojik Silahlar; Gen yapısıyla oynanarak insanlarda değişik etkiler bırakan bakteri ve virüslerin kullanılmasıyla oluşturulan silahlardır. Bu silahlar doğada insana zararsız olan veya doğal etkileri ilaçla tedavi edilen bakteri ve virüslerin, ağır hastalıklara sebebiyet verecek biçimde değiştirilmesi sonucu oluşturulur.

Kimyasal Silahlar;  İnsan üzerinde öldürücü etki yapan kimyasal maddelerden oluşturulmuş silahlardır. Bu silahlar dört ayrı biçimde incelenir. Bunlar;

– Boğucu gazlar: Solunduğu zaman akciğerde yanma hissi bırakan oksijenin akciğer tarafından emilmesini önleyen ve ölüme neden olan silahlardır.

– Kan zehirleyiciler: Kandaki oksijen taşıyan maddelerle kimyasal tepkimeye giren ve bu nedenle hücrelerin havasızlıktan ölmesine neden olan silahlardır. Bu silahlarda siyanür bileşikler bulunur.

– Yakıcı gazlar: Bu tür silahlar cilde değdiğinde ateş yanığı etkisi bırakır. Ciltte ödem oluşmasına sebebiyet veren cildin solunumunu durduran ve kişinin havasızlıktan boğulmasına neden olan silahlardır.

– Sinir gazı: Kişinin bu silahları soluması kaslarının istemsiz kasılmasına neden olur.  Göğüs kafesini çalıştıran kasların kasılması nedeni ile insan solunum gerçekleştiremez ve boğulur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.