Biyolojik Çeşitliliğin Azalmasının Nedenleri Nelerdir

Bu yazımızda biyolojik çeşitliliğin azalmasının nedenlerinin neler olduğunu ayrıntılarıyla açıklayacağız.

Biyolojik çeşitliliğin azalması ekosistemde, bölgede, ülkede veya dünyada canlı türlerinin bir bir yitirilmesi ve devamının olmaması anlamında kullanılır.

Biyolojik çeşitliliğin azalmasına; iklim değişikliliği, kirlilik, doğal kaynakların gereksiz tüketilmesi, yenilemeyen kaynakların hor kullanılması ve hızla artan nüfus artışı sebebiyet verir. Doğal yaşam alanlarının yok olmasıyla birlikte canlı türlerininde nesilleri tükenmeye yüz tutuyor.

Biyolojik çeşitliliğin muhafaza edilmesi ve yok olmalarını engellemek amacıyla  1992 yılında 172 ülkenin işirliği ile Rio Zirvesi diye adlandırılan Birleşmiş Milletler (BM) Çevre ve Kalkınma Konferansı yapılmıştır. Bu konferansa katılan tüm ülkeler İklim Değişikliği ve Biyolojik Çeşitlilik sözleşmelerini kabul etmiştir. Rio Zirvesi’ne Türkiye’de katılım sağladı. Katılan ülkeler kendi sınırları dahilinde bulunan canlıların çeşitliliğini koruma konusunda hem fikir oldu. Bu canlıların gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla projeler geliştirildi.

• Biyolojik çeşitliliği kısıtlanan hatta tükenen mamut, bizon, moa, dinozor gibi canlılar üzerine araştırmalar yapılmıştır.

• Ülkemizde nesli tükenen Anadolu leoparı, Asya fili, kunduz, aslan gibi canlılar hakkında bilgiler paylaşılmıştır.

• Şu an ülkemizde yaşayan Akdeniz foku, kelaynaklar, deniz kaplumbağaları, alageyik, boz ayı, kardelen çiçeği ve salep gibi canlıları korumak için projeler geliştirilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.