Biyoloji İle İlgili Meslekler

Biyoloji ile ilgili meslekler hakkında bilgi kısaca

Biyoloji ile ilgili birçok meslek dalı vardır. Çok farkında olmasak da çevremizde biyoloji alanıyla ilgili genetik mühendisliği, laborantlık, çevre danışmanlığı, öğretmenlik, araştırma görevlisi gibi meslekler vardır.

Biyoloji derslerinde öğrencilere biyoloji öğreten öğretmenler biyoloji alanında bir meslek ifa etmektedir. Laboratuvarlarda çeşitli araştırmalar yapan kişiler çevre için ya da başka bir amaç için bir şeyler üretmeye uğraşırlar. Bu mesleği seçen kişiler de biyoloji ile ilgili bir meslek seçmişlerdir. Genetik mühendisliği denince başlı başına biyoloji ile ilgili bir meslek akla gelmektedir. Çevre danışmanlığı ise günlük hayatta biyoloji ile ilgili olarak çevremizde gördüğümüz park ve bahçelerin, yeşil alanların düzenlemelerini yapan kişilerin yaptığı meslektir. Bu meslek dalı da biyolojinin bir kolu olarak sayılabilir.

Bunun yanında çevreyle ilgili birimler olan Orman Bölge Müdürlüğü ve insan sağlığı ile ilgilenen Sağlık Bakanlığı’nda da biyoloji bölümünden mezun olmuş kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Gıda üreten fabrikalarda ve diğer kuruluşlarda gıdaların kontrolü ile ilgili işlerden sorumlu olarak biyoloji mezunu kişiler çalışmaktadır.

Biyoloji İle İlgili Meslekler ve Kariyer Alanları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.