Biyografi Nedir Özellikleri Nelerdir

Edebiyat, sanat, siyaset, ticaret, bilim gibi alanlarda tanınmış kişilerin hayatlarını, eserlerini ve imza atmış oldukları başarılarını insanlara anlatmak için yalın ve anlaşılır bir dille tarafsız olarak kaleme alınan yazılara Biyografi (Yaşam öyküsü, hayat hikayesi) adı verilir. Bu eserlere eski dönemlerde ise Tecüme-i Hal adı verilmiştir.

ÖZELLİKLERİ:

  • Bu eserlerde temel amaç söz konusu olan kişiyi tüm özellikleriyle anlatmaktır.
  • Biyografi adı verilen bu eserlerde kişinin nerede doğdu, eğitim hayatı, çocukluk dönemleri, çalıştığı yerler ve yaptığı işler, kişiliği, karakter özellikleri, eserleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilir.
  • Biyografiler genellikle belgelere, örneklere ya da kanıtlara dayandırılır bu nedenle de bu eserler meslek alanlarındaki tarih bilim adamları için kaynak niteliği taşır.
  • Bu inceleme yazıları belge niteliğindedir bu nedenle de bu eserler sonraki kuşaklara bilgileri, tecrübeleri, örnekleri ve görüşleri aktarmak için önemli bir vasıtadır.
  • Biyografi yazıları tarafsız yazılan yani objektif olan inceleme yazılarıdır.

Biyografi Nedir Özellikleri Konusunda Sizlere Bilgiler Verdik. Bu Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.