Bitkilerin Yaşadığı Ortamlar

Bitkilerin yaşadıkları yerler, bitkilerin yaşadığı alanlar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

bitki

Doğal çevrede yetişen bitkiler, yaşadıkları alanların iklim koşullarına göre şekillenirler bu nedenle her bitki yaşadığı ortamın koşullarını yansıttığından dolayı farklılıklar göstermektedir.

Bitkilerin yaşadığı ortamlar; karada ve suda olmak üzere iki kısma ayrılır.

Suda yaşayan bitkiler, nilüfer, suoku, su mercimeği ve su kamışı gibi bitkilerdir. Suda yaşayan bitkiler genellikle otsu bitkilerdir. Nilüfer bir su bitkisidir ve talı suda yaşar. Nilüferin kökleri ise su içindeki çamura ya da taşlara tutunur. Nilüfer bitkisinin sadece kök ve gövde kısmı su altında kalırken yaprakları ve çiçekleri ise su üstündedir.

Karada yaşayan bitkiler ise yeryüzündeki bitkilerin büyük bir bölümünü meydana getirmektedir. Karada yaşayan bitkiler de yaşadıkları ortamlara farklı farklı özelliklere sahip olurlar. Örneğin; nemli ve sıcak ortamlarda yetişen bitkiler diğer bitkilere göre daha geniş ayalı geniş yapraklara sahip olurlar. Bu geniş yapraklar sayesinde bitkideki fazla su terleme yoluyla rahat bir şekilde dışarı atılmaktadır. Palmiye, mandalina, muz, limon, portakal ve incir gibi bitkiler bu tür bitkilere örneklerdir Karada yaşayan bitkilerin büyük bir kısmının kışın yaprakları dökülürken yazın ise bu bitkiler tekrar yaprak verir.

Bitkilerin Yaşam Alanları, Bitkilerin Yaşadığı Ortamlar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletin. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.