Bit Pazarı Nedir

Bit Pazarlarının Özellikleri, Bit Pazarı Nedir

Bit pazarı, bat pazarı, bayat pazarı olarak da bilinir, eski eşyanın alınıp satıldığı pazar demektir. Günümüzde birçok ildeki bit pazarlarında yeni eşyalar da satılır olmuştur. Bu durum da bit pazarı kavramının anlamının özüne aykırı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eskiden beri, başta İstanbul olmak üzere birçok büyük kentte bit pazarı vardır. İstan­bul’daki en ünlü bit pazarları Kapalı çarşı çevresindeydi. Yakın tarihe değin Kapalı Çarşı’daki dükkânlarda da eski giysiler satı­lırdı. Günümüzde ise İstanbul’daki bit pa­zarları Topkapı, Kadıköy, Tophane, Mecidiyeköy, Aksaray gibi yerlerde yemden oluş­muştur.

Bit pazarında, paraya gereksinme duyan ya da eskileri elden çıkarmak isteyenlerden eşyaları pazarlık yöntemiyle satın alınır. Esnaf aldığı eşyayı onarım ya da bakımdan geçirerek gene pazarlık yöntemiyle müşteri­ye satar. Bit pazarlarında en çok alınıp satılan şeyler giyim eşyası, ev eşyası, çeşitli araç ve gereçlerdir. Hırsızlar ve sokak sokak dolaşan eskiciler de bit pazarına eşya sağlar. Osmanlı döneminde bitpazarlarının, özellikle çalıntı eşya yönünden deneti­mi ve alım satım işlerinin vergilendirilmesi­ni yürüten özel görevliler vardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.