Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek Şart Oluyor

ülkemizdeki tasarrufu arttırmayı isteyen ekonomi idaresi, işe yeni girenleri direkt olarak bireysel emekliliğe üye yapacak bir sistem getiriyor. Otomatik katılım ismi verilen bu sistem ile 2100 TL ücret alarak işe başlayanlar BES için üye yapılacak. Çalışanlar 2 ay bu sistemde kaldıysa istedikleri zaman kayıp yaşamadan sistemden çıkabilecek.

Sistem ile ilgili olarak kanuni değişiklik yapılmasından önce 6 şirket pilot uygulama yapmaya başlıyor. Her emeklilik firmasının başlangıçta büyük firmalar olmak üzere 4 ile 5 firma otomatik olarak katılacak.

Bu pilot uygulamaya girecek olan firmalar kesintinin tümünü şu an için çalışanlardan alıyor. Fakat BES’in esas amacı uzun süreli tasarrufu sağlamak için primlerin yarısı kadarını işverenin, diğer yarısını çalışanın ödemesi planını yapıyor. Fakat şirketler çalışanların ödedikleri primi alması için bazı şartların uygulanmasını bekliyor. Mesela 3 seneye kadar verilen primin dörtte birini 3 ile 5 sene arasında yarısını, 5 sene içinde yüzde 75 kadarını, 8 seneden sonra ise tümünü alabilecek. Bu konu ile ilgili EGM de bilgilendiriliyor. Çalışanlar arzu ettiği zaman işverenin ödediği primi alamıyor.

Bu otomatik kayıt yapma düzenlemesi şimdilik pilot olarak bazı iş yerlerinde yapılacak. Uygulamanın sonunda edinilen veriler katılımın arttırılması için değerlendirilecek. Firmalar ile yapılacak bu pilot uygulamada iş yerleri bazlı emekli olma planının çalışanlarca nasıl görüldüğü, işverenin uygulamaya ne kadar katıldığı, çalışanların ödediği primin katkısı, çalışanların devam süresi ile ilgili testler uygulanacak. 2014 yılının mayıs ayında yapılmaya başlayan bu pilot uygulama sene sonuna dek sürecek. Sonuçlar 2015 yılının ocak ayında rapor haline getirilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek Şart Oldu …

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.