Birden Fazla Önlisans Mezuniyeti Olanların KPSS Başvurusu

ÖSYM kılavuzundaki hükme göre ÖSYM aday işlemleri sistemine birden fazla ön lisans eğitimi bilgisi girilebiliyor.

ÖSYM’ye tanıtılması koşuluyla çift diplomaya sahip önlisans adayları başvurularını yapabilir.

Yani fizik ve işletme önlisans diplomalarına sahip bir kişi bu iki diplomayı da sisteme tanıttıktan sonra tercihlerinde iki bölümün kontenjanlarını da bulundurabilecek.

Eğer zaten bir önlisans mezunu iseniz ve ikinci bir önlisans okumakta iseniz mevcut diplomanız ile başvuru yapmalısınız. Öteki önlisans bölümünden mezun olunca sisteme onu da eklemeniz mümkündür. Aslında mezun olmadan da bunu yapabilirsiniz fakat ÖSYM başvuru yetkililerin konuyu pek bilmedikleri saptandığından sorun çıkabilmektedir.

Eğer önlisans mezunu iseniz ve üstüne 4 yıllık başka bir bölüm okuyorsanız ve ilişik keserseniz bunu sisteme tanıtmak zorunda değilsiniz. 4 yıllığın 2 yılını bitirdikten sonra ilişik kesmenin alan belirtmediği kesindir. Bu ancak bir önlisans mezunu olduğunuzu ifade etmektedir.

Yani 4 yıllık kimya bölümünde okuyan bir kişi 2 senesini bitirince ilişiğini keserse 2 senelik kimya mezunu olarak görülmez. Alansız önlisans mezunu olarak geçerler. Bu da tercihlerde sadece 3001 kodlu yerleri bulundurabilecekleri anlamına gelir. Ancak bu kodu zaten önlisans mezunları yazabilmektedir. Bu sebeple 4 senelik ile ilişiğinizi kestiğinizi belirtmeniz size herhangi bir dezavantaj veya avantaj sağlamaz.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.