Bir Ülkede Sanayi Kurulması İçin Gerekli Şartlar

Bir ülkede sanayinin önemi, bir ülkede sanayi kurulması için gerekli şartlar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Hammadde: Sanayi alanında üretimin gerçekleşebilmesi için hammadde konusunda kaynağın olması gerekmektedir çünkü hammadde olmadan üretim gerçekleştirilememektedir. Mesela; zeytinyağının hammaddesi olan zeytin genellikle Ege Bölgesinde olduğundan dolayı bu nedenle zeytinyağı fabrikaları genellikle Ege kıyılarında yer almaktadır.

Sermaye: Sanayi tesislerinin kurulması için büyük sermayelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebepten dolayı genellikle sermaye kazandırabilecek bölgelere sanayi tesisleri kurulmaktadır.

Özellikle Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi gibi bölgelerde sermaye üretimi daha kolay olduğundan dolayı bu bölgelerde sanayi tesisleri daha fazla kurulmaktadır.

Eğer bir ülkede sermaye yeterli değilse bu durumda yabancı sermayelerin ülkeye girişi daha kolay olmaktadır.

Enerji: Sanayi tesislerinin çalışıp üretim yapabilmesi için enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle de taş kömürü, linyit, petrol gibi enerji kaynakları sanayi tesisleri açısından vazgeçilmez ve olmazsa olmaz bir faktördür.

İş Gücü ve Teknik Eleman: Sanayi tesislerinin, enerjinin ve hammaddenin var olması tek başına bir anlam ifade etmez sanayi tesislerinin kurulması için bu kaynakları kullanabilecek iş gücüne ve teknik elemana da ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak günümüzde halen sanayi kollarında iş gücü ve teknik eleman konusunda yetersizlik vardır.

Ulaşım: Sanayi tesislerinin hammadde ve mamül ihtiyaçları sanayi tesislerine ulaşım yoluyla taşınmaktadır. Bu nedenle sanayi tesisleri genellikle ulaşım konusunda rahat olabilecek yerlere ve limanların yakınlarına kurulmaktadır.

Pazar: Sanayi tesislerinde üretilen ürünlerin temel amacı satılıp ülkeye sermaye girişinde bulunmaktır. Bu nedenle sanayi tesisleri, sanayi ürünlerinin rahatlıkla satılabileceği yerler olan pazarlara yakın yerlere kurulmaktadır.

Yüzey şekilleri: Kurulacak olan sanayi tesisleri genellikle yer şekilleri verimli olan yani engebeli yerler yerine düz yerlere kurulmaktadır. Bu nedenle sanayi tesislerin kuruluşunda yüzey şekilleri de oldukça önemli bir faktörüdür.

Bir Ülkede Sanayi Kurulması İçin Gerekli Şartlar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.