Bir Milleti Yok Etmek İstiyorsanız Önce Dilini Yok Edin Kompozisyon

Aşağıdan bir milleti yok etmek istiyorsanız önce dilini yok edin kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Dünya üzerinde tarih boyunca birçok savaş yaşanmıştır. Birçok savaşta bir milletin başka bir milleti tahakkümü altına alması arzusuyla yaşanmıştır. Bu sömürme faaliyetlerinin yaşanmasına neden olmuştur. İyi niyetli olmayan her hareket zamanla bir menfaat ve sömürü düzenine dönüşmüştür.

Savaşlarda galip gelen taraflar genelde hukukun ve kanunların dışına çıkarak bir sömürme politikası izlemiştir. Sömürme politikasında en önemli unsur sosyal hayatın dejenere edilmesi olmuştur. Sosyal olarak kültürel bir sömürmenin gerçekleşmesi telafisi mümkün olmayan kayıpların yaşanmasına neden olmaktadır.

İstila eden ve işgalci olan bir güç, tahakkümü altında olan milletin ilk önce dilini yok eder. Bunun için alfabeyi değiştirir ve yeni bir eğitim sistemi ortaya koyarak kaynakları ona göre düzenler. Bu da yerleşik olan ve kadim olarak kullanılan dilin unutulması ve ölmesi anlamına gelmektedir.

Eski dilin terk edilmesi ve yeni dilin revaçta olması milletin, tarihle ve kültürle olan bağını ilk başta zayıflatır daha sonradan yok eder. Tarih ve kültürle irtibatın kesilmesi milleti millet yapan değerlerin kaybolmasına neden olur. Bu nedenle başka bir millet ortaya çıkar. Kimliksiz, şahsiyetsiz bir milletin oluşması sömürülmeye müsait bir toplumun oluştuğu anlamını taşımaktadır.

Bir Milleti Yok Etmek İstiyorsanız Önce Dilini Yok Edin Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.