Bir Hint Efsanesi

Hint Efsanesi Oku , Hint Efsanesi Hikayesi

 

Hindistan’da Bir Hint Efsanesi
Çok eski bir Hint efsanesine göre bir zamanlar, bütün insanlar birer tanrıymışlar. Ama tanrılıklarını o kadar kötüye kullanmışlar ki, tanrılar başı Brahma, onların elinden tanrısal güçlerini alıp, hiç bulamayacakları bir yere gizlemeye karar vermiş. Böylece bütün sorun gizli bir yer bulmak olmuş.

Bir çözüm bulmak için toplanan küçük tanrılar konseyi, şunu teklif etmişler: “İnsanın tanrısal gücünü toprağa gömelim.” Ama Brahma “Olmaz, insanoğlu toprağı kazıp onu bulabilir.” demiş.

“Öyleyse onu okyanusların en derinine atalım.” demişler. Brahma, yine “Olmaz, çünkü er-geç insanoğlu, bütün okyanusların dibini araştıracak ve kuşkusuz bir gün onu bulup çıkaracak.” demiş.

Küçük tanrılar demişler ki: “O zaman onu gizleyecek bir yer bilemiyoruz! Çünkü yeryüzünde ya da denizin içinde insanoğlunun günün birinde erişemeyeceği bir yer yok gibi.”

Brahma “Bakın, ne yapalım… İnsanın tanrısal gücünü kendi varlığının en derinine gizleyelim. Çünkü insanın aramayı akıl edemeyeceği tek yer orası.”

Ve efsane şöyle biter: Ta o zamandan beri insanoğlu, kendi içinde olan bir şeyi bulmak için, dünyanın çevresini dolanmış, tırmanmış, dalmış, kazmış, arayıp durmuş. demiş.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.