Bir Fidan Nasıl Ağaç Olur

Bütün ağaçlar tohumlarının toprağa dikilmesi sonucunda büyür ve meydana gelir. Toprağa dikilen fidan, toprağın içindeki nemi kullanır ve bu nem sayesinde yavaş yavaş tohum şişmeye başlar. Fidan, yeteri kadar sıcaklık hissedip oksijen bulabilirse bu durumda büyümeye elverişli ortam bulmuş olur ve büyür. Fidan şiştikten sonra yayılır ve toprağın yüzeyine doğru bir uç verir. Toprağın altında da ucun kökü yayılır ve genişler. Yer çekimi dolayısıyla kök yerin derinliklerine doğru gitmektedir.

Büyümeye başlayan ağaç, su ve mineral ihtiyaçlarını topraktan giderirken karbondioksit gazını da havadan temin etmektedir. Ağaçların yeşil yaprakları güneş ışığından faydalanarak şeker, nişasta, selüloz yapar ve böylece kimyasal tepkimeler meydana getirir. Böylece ağaçlar kendi vücutlarındaki besin ve karbondioksit ihtiyacını karşılarlar.

Bir ağaç büyüyüp yaşlandıkça gövdesindeki çizgiler de her geçen yol daha da artmaktadır. Bu nedenle de ağacın gövdesindeki halkalar sayılarak o ağacın yaşının saptandığı bilinmektedir.

Bir Fidanın Büyüme Aşamaları Hakkındaki Yorumlarınızı Sorularınızı ve Bildiklerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.