Bir Düğün Gecesi Kitap Özeti Kısa (Adalet Ağaoğlu)

Bir Düğün Gecesi romanı hikayesi kitap özeti, Bir Düğün Gecesi özeti kısa

Adalet Ağaoğlu – Bir Düğün Gecesi

1970’li yılların Türkiye’sin­de ordu, siyaset, iş dünyası arasındaki ittifakı, bir gece içinde gerçekleşen birkaç ana olay etrafında ve bir düğüne katılan davetliler üzerinden anlatan roman, yayımlandığı dönemde büyük ilgi görmüş ve çok sayıda ödül almıştır. Her biri ayrı yollar tutturmuş üç çocuğun annesi Fitnat Hanım’ın torunu Ayşen evlenmektedir. Dönem, 12 Mart olayları sonrasıdır. Fitnat Hanım’ın büyük oğlu İlhan, eski bir milletvekili ve işini bilir bir zengindir. Karısı Müjgan da burjuva hayatına uymuş bir kadındır.

Fitnat Hanım’ın öğretim üyesi olan küçük kızı Aysel Marksisttir ve yeğeni­nin düğününe gelmemiştir. Aysel’in kocası da Marksist bir profesördür. Fitnat Hanım’ın diğer kızı ressam Tezel ise inançsız ve bık­kın bir Marksisttir, solcuların durumunu göre göre inancını yitirmiştir, iki kez evlenip bo­şanmış, bohem bir hayat sürmektedir. İlhan, kızı Ayşen’i anarşistlerin eline düşmesin diye bir general oğlu olan Ercan’la alelacele ev­lendirmektedir.

birdugungecesi

Adalet Ağaoğlu Bir Düğün Gecesi Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. adalet agaoğlu türkiyede gelmiş geçmiş en romancılardan biridir yazdıklarıda bunun kanıtıdır çok begenmemin dışında herkesin okuması gereken bir kitap çok etkilendim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.