Bin Dereden Su Getirmek Deyiminin Anlamı

Günlük hayatta kullandığımız bir çok atasözü ve deyim vardır. Bu yazımızda sizlere günlük hayatta çok sık kullandığımız bin dereden su getirmek anlamı konusunda açıklama yapacağız.

İnsanlar hayatları boyunca kendilerine hedefler koyarlar ve o hedeflere ulaşmak için ellerinden geleni yaparlar. Aynı zamanda sürekli sosyal hayatta insanlarla iletişime giren insanların birbirlerinden de istekler olur ve birbirlerini ikna etmeye çalışırlar.

Eğer bir kişi bir yakınından bir şey istiyorsa o kişinin kabul etmesi ya da etmemesi ihtimali yarı yarıyadır. Kişi kabul etmezse insanlar ikna kabiliyetini kullanarak kabul etmeye çalışırlar. İşte bu durumlar için “Bin dereden su getirmek” deyimi kullanılmaktadır. Bu deyimin anlamı; bir kişiyi herhangi bir duruma veya işe ikna edebilmek için ona yalvarmak, yakarmak, ikna etmek için bir çok neden göstermek, aldatıcı yani ikna edici sözler söylemek anlamındadır. Cümle içinde kullanacak olursak; “Oraya gitmem için bin dereden su getirdiler.”

Bin Dereden Su Getirmek Deyiminin Anlamı Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.