BİLSEM Özel Yetenekli Öğrencileri Keşfediyor

Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) özel yetenekli öğrencileri keşfediyor. Bu keşif ülkemiz çapında gerçekleştirilen grup tarama uygulamaları ile gerçekleştiriliyor. Bu bağlamda İstanbul’da 4 Mart’a kadar 66 bin 383 öğrenci tarama uygulamalarından geçecek. Bu grup tarama uygulamaları hafta sonları 5 oturumda il genelinde 79 salonda yapılacak.

Grup tarama uygulamaları, Türkiye genelinde 118, İstanbul’da 10 resmi ve özel okullarda eğitim gören özel yetenekli olduğu Milli Eğitim Bakanlığı’nca tespit edilen ilköğretim 1, 2, 3’üncü sınıfta eğitim gören öğrencileri kapsayacak. Bu grup tarama uygulamaları 8-18 yaş arası öğrencilere yönelik olarak yapılıyor. Grup tarama testleri Bakanlığın görevlendirdiği RAM personeli tarafından ülkemize indirgenmiş uluslararası testlerle yapılıyor.

Bu tarama uygulaması sayesinde belirlenen zeki, yaratıcı, sanat ve liderlik özelliği ileri seviyede olan veya akademik anlamda akranlarına nazaran daha ileri seviyede başarı elde eden ve bu başarıları uzmanlarca da onaylanmış ise bu gibi öğrencilerin eğitim hayatı özel ilgi altına alınıyor.

Grup taramaları sayesinde bu tarz öğrenciler kendi yeteneklerinin farkında olacak ve bu yeteneklerini daha da geliştirmek için çaba harcayacak. Daha küçük yaşlardan bilim ve sanat insanları olması yönünde eğitimleri sürecek.

Bilim Sanat Merkezleri, 3 şekilde öğrenci kabul ediyor. Birinci yöntem; sınıf öğretmenlerinin keşfettiği yetenekli öğrencilerin kabulü, ikinci yöntem e-Okul üzerinden okul yönetimi tarafından keşfedilen öğrenciler, üçüncü yöntem ise bireysel inceleme sonucu genel zihinsel yetenek, resim ve müzik gibi alanlarda yüksek performans gösteren öğrencilerin kabulü…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.