Bilgisayarın Zararlarından Nasıl Korunabiliriz

Bilgisayarın Zararlarından Nasıl Korunabiliriz Kısaca Açıklayalım.

Bilgisayar, çağımız insanlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Yetişkin insanlardan ziyade 3-4 yaşındaki çocuklar bile bilgisayarların kurdu olmuştur. Ancak bilgisayar insanlara sağladığı yararın kat be kat fazlası kadar zarar vermektedir.

Bilgisayarı bağımlılık haline getiren insanlarda obezite, duruş bozukluğu, kemik gelişiminin gelişiminin yavaşlaması gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Özellikle çocuklar gerek ödev yapmak için gerekse oyun oynamak için bilgisayarı sıkça kullanmaktadır. Bu da özellikle gelişim çağında olan çocuklarda ciddi zararlara yol açmaktadır; yukarıda da dediğimiz gibi kemik gelişimleri oldukça yavaşlamaktadır.

Günlük zamanlarının büyük bir kısmını bilgisayarla haşır neşir olarak geçiren insanlarda yağlanma sorunu baş göstermektedir. Bu insanların özellikle hareketsizlikten kaynaklanan göbek yağlanmaları sıkça görülmektedir. Bu da kalp krizi durumlarını tetikleyen bir durum olarak göze çarpmaktadır.

laptop dizüstü bilgisayar

Peki bilgisayarın zararlı etkilerine nasıl karşı koyarız?

Bilgisayarın insan hayatında vazgeçilmez bir faktör olması sonucunda en fazla gözler zarar görmektedir. Çok sık bilgisayara bakan bireylerde göz kuruluğu hastalığı çıkmaktadır. Bu noktada bu kişiler göz sulandırıcı damlalar kullanabilirler. Ayrıca gözler için bilgisayar başında egzersizlerin de yapılması bilgisayarın gözlere olan olumsuz etkisini azaltacaktır.

Bilgisayar kullanan kişiler yukarıda da söylediğimiz gibi hareketsiz kalmalarından dolayı kilo almaktadırlar. Bu nedenle bilgisayar kullanan kişiler 15-20 dakika ara ile bilgisayar başından kalkıp hareket etmelidirler.

Zorunlu haller olmadıkça keyfi durumlar için bilgisayar başında vakit geçirilmemelidir. Eğer birey iş yerinde bilgisayar başında çalışıyor ise hafta sonu evdeki bilgisayarının başına oturmamaları daha doğru olacaktır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bilgisayarın vazgeçilmez bir parça olduğu bu dönemde şu da unutulmamalıdır ki; bilgisayar insanı asosyalleştiren bir unsurdur, sağlığımıza verdiği zararların yanı sıra insanları toplumdan soyutlar, çevresine küstürür.

Bilgisayarın Zararlarından Korunma Yöntemleri Hakkında Yorum ve Sorularınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.