Bilgisayarın Faydaları ve Zararları

Bilgisayarların yararları ve zararları hakkında kısaca bilgi

Bilgisayarın Faydaları ve Zararları

Şüphesiz ki teknoloji son zamanlarda hepimizin iç içe olduğu, çoğumuzun etinden sütünden yararlandığı büyük bir nimet. Aradığımız tüm bilgilere bir tuşla ulaşabilmek çok değil bundan bir yüzyıl öncesine kadar belki de hayal bile edilemiyordu.İstenilen bilgiye kolay yoldan ulaşma, hem güç hem zaman kaybını engellemektedir.Böylece insanlar, geri kalan zaman ve güçlerini farklı şeyler için harcayabilmektedir.

bilgisayarGünlük hayatta karşımıza çıkan her türlü ihtiyaca bilgisayar aracılığıyla çözüm bulmak, çağımızın en büyük kolaylığıdır. Günümüzde insanlar masa başından kalkmadan pek çok işini bilgisayar sayesinde halledebiliyor. Bankaya gitmesine gerek kalmıyor, internetten vergi bilgilerine ulaşabiliyor, çocuğunun dersleri hakkında bilgi alabiliyor…Hatta yolculuğa çıkmak için bilet almaya gitmeye bile gerek yok artık.

Bilgisayarın tüm bu olumlu yanlarının yanında birçok da olumsuz tarafı vardır. Bilgisayar yaydığı ışınlarla gözlerimize zarar verir. Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak hem iskelet sitemini hem de eklemleri olumsuz etkiler.Bununa birlikte gün boyu hareketsiz kalmak kilo almaya sebep olur, vücudu hareketsiz kalmaya yöneltir.

Bilgisayarın fiziksel olarak bedenimize verdiği pek çok zararın yanında bir de başka bir zararı vardır ki işte o en kötüsüdür. Bütün gününü bilgisayar başında geçiren insanlar artık asosyal hale gelmeye başlamışlardır. Öyle insanlar vardır ki yemek yemek için bile bilgisayar başından kalkamamaktadır. Kendini dış dünyadan soyutlayan insan, bir süre sonra psikolojik sorunlar yaşamaya başlar.

Bilgisayar hem iyi hem kötü yanları vardır. Unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarardır.Biz de bilgisayarın olumsuz özelliklerinden korunmaya çalışarak onun iyi taraflarını kullanmaya çalışalım.

Bilgisayarın yararları nelerdir, bilgisayarın zararları nelerdir ile ilgili yazı aktardık.

Sizce Bilgisayar Yararlı mıdır Zararlı mıdır ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. Teknolojinın zararlı olup olmadığı teknolojinin kullanımına baglıdır.Fakat teknolojinin %90 nı zararlıdır.Yakında kutuplar eriyecek evlerı su basacak,cocuklar sanal alemdekı herseyı gercek dsanarak kendıne zarar verecek ve daha neler neler… TEKNOLOJİ ZARARLIDIR ARKADASLAR… (7.SINIF OGRENCISIYIM VE TEKNOLOJİ ZARARLIDIR..)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.