Bilgisayarım Çok Isınıyor Sebebi ve Çözümü

Bilgisayarım çok ısınıyor diyenlerden misiniz ? Dizüstü ya da masaüstü bilgisayarım neden çok ısınıyor, bilgisayarın çok ısınmasının sebepleri ve çözümü

Bilgisayarda ısınma; işlemcinin ve grafik kartının ısınmasından kaynaklanmaktadır. Bunun sonucunda ise, bilgisayarda takılmalar, bir anda kendi kendine kapanması gibi üzücü sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

laptop dizüstü bilgisayar

Bu can sıkıcı durumdan kurtulmak için yapmamız gereken bazı şeyler var; düzenli olarak bilgisayarın ateşini ölçmeliyiz ve bilgisayarımızı titizlikle kullanmalıyız.

Bilgisayarınızın ısısını “CPU Shark “ adında bir programla ölçebiliriz. Bu program, bilgisayarın ve fanın hızını, bellek kullanımını ve onun dışında bilgisayarda gelişen her türlü olayı anında takip eder.

Peki aşırı ısınmalara karşı neler yapabilirsiniz?

Bilgisayarımızı aşırı ısınmadan korumak için tekno marketlerde bulabileceğimiz soğutucuları kullanabiliriz. Bu soğutucular sayesinde bilgisayarda bulunan fan sistemine yarar sağlayarak bilgisayarın eskisinden çok daha geç ısınmasını sağlayabiliriz. Diğer bir işlem ise, bilgisayarı temizletmek. Her ne kadar temiz görünse de içi çok fazla toz barındırır. Bu temizlik işleminden sonra bilgisayarınız eskisinden daha iyi çalışır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.