Bilgisayar Göz Kuruluğuna Sebep Oluyor

Bilgisayar Göz Kuruluğuna Sebep Oluyor hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

İnsanların bilgisayar başında harcadıkları vaktin yıldan yıla artması ile beraber ofis tipi rahatsızlıklarda ve göz sorunlarında artış oluşuyor.

Türkiye Hastanesi Göz hastalıkları kliniğinde doktorluk yapan Doç Dr. Hanefi Çakır uzun süre bilgisayar karşısında olanların esas problemleri göz sorunları oluyor dedi.

Göz ile alakalı sorunları anlatan Çakır gözde ağrı, yanma, batma, yorgunluk, uzak yakın odaklamada gecikme gibi sorunlarla sık sık karşı karşıya geldiklerini vurguladı. Çakır ek olarak bilgisayar karşısında kalıp bu semptomlar ile kendilerine gelen hastaların büyük çoğunluğunda bilgisayara bakma sorunu olduğunu söyledi.

Bilgisayara bakma sorununda temel sebep göz kuruması diyen Çakır bir kişinin normalde dakikada 18 kez gözünü kırptığını ancak bilgisayarla zaman geçirince bu sayının azaldığını söyledi. Bilmemiz gereken göz kırpma hareketinin gözyaşının gözde dağılmasını sağlayan bir şey olduğudur.

Göz kırpmalarının azalması ile gözde kuru alanlar olduğunu belirten Çakır bunun neticesinde gözde yanma, batma, kızarma olacağını söyledi.

Göz kurumasının yapay göz yaşı damlaları ile iyileştirilebileceğini söyledi. Tedavinin yapılamaması sonucunda ileri aşamalarda korneada geri dönüşümsüz hasarlar olacağını belirtti.

Bilgisayar bakma sorununu engellemek için insanların kişisel tedbirler alması gerektiğini vurgulayan Çakır bu önlemleri şöyle anlattı;

– Ekrana uzak yada yakın olmayın, 40-50 cm alan olması gerekir.

– Meslek alanınızda aydınlatma da önemli. Aydınlatma çok yüksek olursa ekran parlar bu da gözü yorar. LCD ve LED ekranlar kullanılmamalı.

– Fotokopi makineleri ve lazer yazıcılar ile aynı alanda iseniz bu eşyalardan çıkan tozlar gözü rahatsız edebilir. Bu eşyaları başka odaya koymalısınız.

– Bilgisayar ekranına uzun süre bakmayın, uzun çalışmalar sonucunda zaman zaman ekrandan başka yere bakıp gözlerini dinlendirebilirsiniz.

indir (9)

Bilgisayarlar gözleri kurutuyor hakkında yorum yapabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.