Beylerbeyi Sarayının Tarihçesi Ve Özellikleri

Osmanlı Devletinin önemli saraylardan biri olan Beylerbeyi Sarayının tarihçesini ve özelliklerini kısaca sizlerle paylaşacağız.

Beylerbeyi Sarayı; İstanbul’un Beylerbeyi semtinde  19. yüzyılda inşa edilmiş Osmanlı sarayıdır. Saray; II. Mahmut‘un inşa ettirdiği iki katlı eski sarayın 1851 yanması nedeni ile 1865’te yapıldı. Abdülaziz’in emriyle saray mimarları Agop Balyan ve Sarkis Balyaneseri inşa etmiştir.

Saray; Rönesans ve barok mimarisinden etkilenilerek yapılmıştır. Üç katlı mermer bir saraydır. Birinci katta 6 büyük salon ve 24 büyük oda yer alır. Sarayın giriş katında 16 mermer sütunlu büyük salonun ortasında biri havuz iki yanında da ikişer oda bulunur. Üst katta devlet adamları için büyük kabul salonu yapılmıştır. Ayrıca üst katta hamamı bulunur. Yapının dış görünüşü oldukça ihtişamlı olduğu kadar iç görünümüde o şekildedir. Oda, salon duvarlarına ve tavanlara işleme desenler yapılmıştır. Sarayda çini vazolar, saatler, değerli Hereke halıları bulunur.

Saray, Cumhuriyetin ilanının ardından Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılmış ve vefatından sonra  milli saraylar kapsamına dahil edilmiştir. TBMM’ye bağlanan saray müzeye dönüştürülmüştür. Günümüzde ziyaretçilerine açıktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.