Beyaz Kale Kitap Özeti Kısa (Orhan Pamuk)

Beyaz Kale romanı hikayesi kitap özeti, Beyaz Kale özeti kısa

Orhan Pamuk – Beyaz Kale

Eser, 17. yy. Osmanlısında geçen tarihi bir romandır. Bir Venedik gemisinden esir edi­len adam, astronomi ve tıp­tan anladığını söylediği hal­de köle olarak satılır. Birçok hastayı iyileştirir ve bundan para da kazanır. Bir gün Paşa onu çağırır, Hoca dediği biriy­le tanıştırır ve beraber çalışmalarını söyler. Aralarında ilginç bir rekabet başlar. Özellik­le astronomi alanında çalışmalar yaparlar. Padişahı bile etkilerler. Ama daha çok Hoca göz önündedir. Şehirde çıkan vebayı önle­meyi başarırlar.

Hoca iyice mevki sahibi olur. Padişah Hoca’ya müthiş bir silah yapması­nı emreder. Hoca büyük bir makine yapar. Sefere zorlukla götürürler. Beyaz Kale’ye gelirler. Ama silah çamura saplanır ve çalış­maz. Üstelik askerleri ezer. Padişah öfkele­nir. Adam, kendisine çok benzeyen Hoca’nın yerine ölüme gider. Ama kaçmayı başarır ve italya’ya giderek canını kurtarır. Zaten Padi­şah da tahttan indirilmiştir.

Orhan Pamuk Beyaz Kale Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

  1. Özette bilgi yanlışları var kitabı okuduğum ve çözümlemeye giriştiğim için 4 sayfadan aşağıya düşüremiyorum ama padişah emri vermeden önce silah hocann tasarısıdır zaten padişaha yaklaşma sebebi de projesini ona sunup desteğini almaktır.Karakterlerin yer değiştirmesi de en baştan kurgulanmış ikiz temasının doğal bir sonucudur.böylece efendi köle köle de efendi olabilmiş kahramanın dönüşümü gerçekleşebilmiştir.kimsenin ölüme gittiği yok ayrıca askerlerin başarısızlık yüzünden venediklinin kellesini isteyeceği bir öngörüdür.ama tasarı hocanın olduğu için bu yola girerler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.