Besin Zinciri Nedir

Fen bilgisi dersinde sıklıkla anlatılan besin zincirinin ne olduğunu kısaca sizlerle paylaşacağız.

Besin zinciri; Doğada canlıların birbirinin besini olması şeklindeki döngüye verilen addır. Bit canlı başka bir canlıyı besin olarak kullanırken kendileri de başka canlıların besini olmaya mecburdur. Bu beslenme bir sıra şeklinde olmaktadır. İşte bu sıralanmaya ise besin zinciri denir.

Besin zinciri; 3 gruptan meydana gelir. Bunlar; üretici, tüketici ve ayrıştırıcı gruplarıdır. Birinci sırada bulunan grup üreticilerdir. Bu grupta bulunan canlılar kendi besinini fotosentez yaparak üretenlerdir. İkinci gruptakiler ise tüketicilerdir. Tüketici grubu üç’e ayrılır. Bunlar; otla beslenen, etle beslenen ve son olarak hem et hem otla beslenen canlılardan oluşur. Son olarak 3. gruptakiler ise ayrıştırıcılardır. Ayrıştırıcılar ölmüş bitki ve hayvan artıklarını parçalayarak tabiata geri gönderir. Besin zincirinin tüm gruplarında görevde bulunurlar.

· Besin zincirleri ile canlılar arasında organik madde ve enerji akışı gerçekleşir. Besin zincirinin kısa olması daha elverişlidir. Çünkü bu zincir her ne kadar kısa ise madde ve enerji o kadar ekonomik kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.