Besin Saklama Yöntemleri Nelerdir

Besin saklama yöntemleri nelerdir, besin saklama koşulları hakkında bilgi kısaca

BESİN SAKLAMA YÖNTEMLERİ

(Biyoloji)

Oldukça değişik yöntemler uygu­lanmaktadır. Genellikle yiyeceğin cin­sine göre uygulanacak yöntem seçilir. Yiyeceklerin bir bölümü işlendikten son­ra saklanırken, bir bölümü işlenmeden saklanabilir. Örneğin sebze ve meyveler özellikle kısa dönem için normal buz­dolabında yaklaşık bir haftaya kadar sak­lanabilirken, soğuk hava depolarında ba­zı meyveler aylarca saklanabilir. Örne­ğin sonbaharda toplanan elmalar, yaz aylarına kadar piyasaya sürülür. Genel­likle et ve ürünleri de soğukta donduru­larak uzun süre saklanabilir. Et ürünlerin­den bir bölümü baharatlarla muamele edilerek (sucuk, pastırma) dondurmadan da uzun süre korunabilir. Normal koyun eti -2° ile -5° arasında dört hafta, sığır eti altı hafta kalabilir.

besin sebze meyve gıda

Süt kolayca bozulmaya yatkın bir maddedir. Korunabilmesi için pastörize edilmesi gerekir. Yine de pastörize süt dahi ancak buzdolabında birkaç gün ka­labilir. Son yıllarda sütler özel kutularda ve koruyucu maddelerle birlikte aylarca bozulmadan saklanabilmektedir.

Sebze ve meyvelerin bir bölümü kon­serve edilerek saklanırken halk arasın­da kurutularak da sebze saklamak müm­kün olmaktadır ve bu işlem oldukça da yaygındır. Fakat kurutulmuş yiyecekle­rin saklandıkları depoların ısısı 15°C-22°C’ler arasında bulunmalı ve ha­valandırmaları iyi olmalı. Yiyecekler be­sin değerlerini yitirmemesi için olduğun­ca karanlık olmalıdır.

Özellikle kuru yiyeceklerin depolandığı yerlerde nem oranı kesin düşük olmalı aksi takdirde karaciğer kanserine neden olan aflatoksin adlı maddeyi yapıcı küf­ler üreyebilir. Ayrıca yiyecekler reçel yapılarak, kim­yevî maddelerle işleme tâbi tutularak (ör­neğin domateslerin salisilik asitle muame­lesin vakumlanarak saklanabilirler.

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.