Beriberi Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Beriberi nedir kısaca, Beriberi hastalığı tedavisi, beriberi hastalığı belirtileri nelerdir

Beriberi Hastalığı

Yiyeceklerde B vitaminin bulunmama­sından ileri gelen, Uzakdoğu ülkelerin­de yaygın halde görülen bir hastalıktır. İnsanlarda uzun süreli B vitamini eksik­liğinde ortaya çıkan beriberi hastalığın­da merkezi ve çevresel sinirlerde harabiyet, kalp yetmezlikleri, zihin çalışmasın­da bozukluklar görülür. Yine önce bacak­larda halsizlik ile başlayabilen daha son­ra da belden aşağı kısmının tutmaması ile süren ya da vücudun sıvı keselerin­de suyun toplanması, dolaşımın güçlükle yapılması şeklinde seyir edilen beriberi hastalığı ölümle de sonuçlanabilir. Has­tadaki vitamin noksanlığının miktarına göre hastalık kısa zamanda iyileşebilir.

b vitamini

Beriberi hastalığına neden olan B1 vi­tamini en çok tahılların kepek kısmında, bira mayasında, fasulye, bezelye, mer­cimek gibj baklagillerde bulunur. Kepeksiz beyaz un, kepeksiz pirinçte bu­lunmaz.

Beriberi hastalığı eğer çok fazla ilerlememişse ve B1 vitamini vücutta tama­men eksik değilse, tedavide hastaya bol miktarda 81 vitamini bulunan besinleri yedirmek ve ilaç olarak yapılmış B1 vi­tamini vermek gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.