Benjamin Franklin Hayatı Kısaca

Benjamin Franklin kısa biyografisi, Benjamin Franklin Hayatı Kısaca

17 Ocak 1706 tarihinde Boston şehrinde dünyaya gelen Philadelphia ABD’li yazar, yayıncı, mucit, felsefeci, bilim adamı, politikaci ve diplomattır.

17 çocuğu olan babası sabun ve mum yapımcısıydı ve Franklin onuncu erkek çocuk olarak doğmuştu. 10 yaşındayken okul eğitimini bıraktı ve 12 yaşına geldiğinde yayın evi idarecisi olan ve liberal bir gazetenin yayımcısı olan abisi James’in yanında çıraklık yapmaya başlamıştır.

benjamin franklin

1736 yılında Philadelphia meclis sekreterliğine başlayarak politikaya adım atmıştır. 1750 yılında Pensilvanya meclisine seçilmiştir ve toplanan arazi vergisini kabul etmeyen köklü ailelerle karşı karşıya gelmiştir.İngiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğü görevine getirilmiştir ve bu servislerde değişikliklere imza atmıştır.

1736 yılında Benjamin Franklin, Amerika’daki ilk gönüllü yangın firmasını açmıştır. Kamu sektörü ile ilgili tereddütleri ise kat kat artmaya başlamıştır. 1743 senesinde ise 4. Akademiyi açmıştır. 13 Kasım 1749 senesinde akademi başkanlığı görevine getirilmiştir. Politikadaki barış yanlışı tavırları sayesinde hızla ilerlemiştir.

17 Nisan 1790 günü 84 yaşındayken yaşamını yitirmiştir. Cenaze törenine neredeyse 20.000 insan gelmiştir. Onun vefatı ise Benjamin Franklin of Dr. John Jones ve kendi hesabından ilettiği kitapta duyrulmuştur:

Ağrıları arttığında ve nefes alıp verişi azaldığında ve Akciğerlerinde bir imposthume oluştuğunda birden bütün ümitlerini ve çabasını yitirdi, akciğerleri ve solunum sistemi üzerindeki baskı git gide arttı ve o başarısız oldu. 17 Nisan, 1790 günü gece saatlerinde yavaşça, 84 sene ve 3 aylık yararlı ve uzun hayatı sonra erdi.

Benjamin Franklin Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.