Beden Eğitimi Nedir Spor Nedir Arasındaki Farklar

Aşağıda beden eğitimi nedir spor nedir arasındaki farklar kısaca olarak ele alacağız.

Beden eğitimi ve spor birbirine çok yakın iki kavramdır. Birbiriyle doğrudan ilişkili olan kavramlar olarak sıklıkla karıştırılmaktadır. Beden eğitimi ders olarak ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde zorunlu olarak okutulmaktadır. Spor ise bir organizasyon olduğu için beden eğitimi temelli olarak gerçekleştirilmektedir.

Beden eğitim, bedenin spor yapmaya hazır hale getirilmesi için çeşitli hareketlerle ısındırılması ve spora meyilli hale getirilmesi anlamı taşımaktadır. Spor ise branşlara ayrılmakta ve her branşın endi içinde bedensel olarak fiziksel kuvveti bulunmaktadır. Bu bakımdan spor beden eğitimi temelli gerçekleşirken, beden eğitimi de spor destekli oluşmaktadır.

Beden eğitimi ve spor arasındaki farklar şu şekildedir:

*Beden eğitimi yarışma değildir, spor bir yarışmadır.

*Beden eğitimi reklam aracı değildir, spor bir reklam aracıdır.

*Beden eğitimi meslek değildir, spor bir meslektir.

*Beden eğitimi üretime katkı sağlamaz, spor üretime katkı sağlar.

*Beden eğitimi seyir vasıtası değildir, spor bir seyir vasıtasıdır.

*Beden eğitimi politika aracı olarak kullanılamaz, spor politika aracıdır.

*Beden eğitimi profesyonel bir uğraşı alanı olarak uğraşılmaz, spor profesyonel bir uğraşı alanı olarak uğraşılan bir alandır.

Spor beli başlı alanlarda ulusal ve uluslararası olarak müsabakalardan meydana gelmektedir. Bireysel faydaları olduğu gibi toplumsal faydaları olan bir alandır. Organizasyon gerektirir.

Beden Eğitimi Nedir Spor Nedir Arasındaki Farklar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. elinize sağlık, Beden Eğitimi Nedir Spor Nedir Arasındaki Farklar kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.