BDP’LİLERİN DOKUNULMAZLIĞI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki parti yöneticileri ile genel merkezde görüştü. Destici partilere yapılan yardım konusunda Kılıçdaroğlu’na şikayette bulundu.

Basına kapalı olarak yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından açıklama yapan BBP Genel Başkanı Destici, Türkiye’de adaletsiz bir seçim sistemi olduğunu savunarak, “Anayasa’nın 68. Maddesi çok açık; ‘siyasi partilere hakça ve yeteri miktarda yardım yapılır.’ Ancak seçime 15 siyasi parti girmiş olmasına karşın Türkiye’de bu yardımı sadece 3 tane siyasi parti alıyor. Bunun adilce dağıtılması, bütün seçime katılan siyasi partilere aldıkları oya göre yardım yapılması lazım. Futboldaki havuz sistemi bile bundan daha adil” dedi.
Türkiye’de mevcut seçim sistemiyle büyük bir istikrarsızlık yaşandığını savunan Destici, “Başta terör olmak üzere Türkiye temel problemlerinin hiçbirisi çözülememiş durumda. Onun için de siyasetin önünün açılması lazım. Bununla ilgili geçtiğimiz hafta Sayın Başbakan’a da sunduğumuz; iki turlu, dar bölgeli ve herkesin temsil edilebileceği; birinci tura bütün siyasi partilerin katıldığı, ikinci turda ilk 4 partinin, diğer partilerin amblemleriyle birlikte iş birliği yapabildikleri ve milletvekillerinin de tercihli olarak belirlendiği bir seçim sistemi önerdik” dedi. Destici, Kılıçdaroğlu’nun da bu çalışmadan memnuniyet duyduğunu ifade ettiğini belirtti.
-İDAM CEZASI TALEBİ-
Destici, Kılıçdaroğlu’na idam cezası konusundaki görüşlerini de ilettiklerini belirterek, “27 ilde yaptığımız referandum sonuçlarını kendilerine sunduk. Burada milletin yüzde 98, 59’unun, birincisi bizzat eyleme katılan teröristler için, ikincisi de küçük yaşta çocukları kaçırıp tecavüz ettikten sonra öldürenler için olmak üzere idam cezasını talep ettiğini kendilerine aktardık” dedi. Bu konudaki kanun tekliflerini de Kılıçdaroğlu’na sunduklarını kaydeden Destici, “Kendisinin de bu şekilde daraltılmış olarak ilgisini çekti. Ben biliyorum ki, CHP de siyasi idamlara karşı, biz de siyasi idamlara karşıyız. Bunlardan bedel ödemiş bir siyasi hareketiz biz. Ama biz çerçeveyi çok dar bir şekilde çizdik, kanun teklifi haline de getirdik. CHP heyetine de, Kemal Bey’e de bunu sunduk. O’nun da ilgisini çekti, bu şekilde daraltılmış olduğu ve kendi iç bünyelerinde değerlendireceklerini söyledi” diye konuştu.
-BDP’LİLERİN DOKUNULMAZLIĞI-
Destici, görüşmede BDP’nin kapatılması gerektiği yönündeki görüşlerini de CHP heyetine ilettiklerini belirtti.
Destici, “İkinci olarak özellikle PKK’lı teröristlerle sarmaş dolaş görüntü veren PKK’lı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının da kaldırılması lazım. Bu konuda CHP ile aynı fikirde olduğumu görmekten de memnuniyet duydum. Onlar da bu görüşü taşıyorlar, aynı görüşü paylaşıyorlar” ifadelerini kullandı.
Destici gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine, “Biz, ‘PKK’lılarla sarmaş dolaş olan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını istiyoruz, vatandaşın bu konuyla da ilgili yüzde 98 oranında bir talebi var’ dediğimde, kendisi de ‘Biz de kaldırılmasını istiyoruz’ dedi. Ama CHP’nin genelde bir dokunulmazlığın kaldırılmasıyla ilgili bir görüşü var zaten, biz de aynı kanaatteyiz; kürsü hariç dokunulmazlıkların kaldırılmasını savunuyoruz” diye konuştu.
Destici, önümüzdeki günlerde de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de ziyaret edeceklerini söyledi. Görüşmede, CHP Genel Başkan Yardımcıları Emrehan Halıcı ile Gökhan Günaydın da yer aldı. (ANKA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.