Bayramın Akabinde Uçuş Biletlerine Zam

Bayramın Akabinde Uçuş Biletlerine Zam hakkında bilgi kısaca.

Havalimanlarında içinde bulunduğumuz dönem sebebiyle yolcu ve uçak sayısında patlama yaşanıyor. Rekor seviyedeki bu kalabalığın nedeni ise okulların kapanmasıyla tatile çıkışların hat safhaya ulaşması. Ramazan ayı içerisinde olmamız sebebiyle hafta sonları yoğunluk daha da artıyor. Havayollarının bu dönem içerisinde farklı kampanyalara yönelmeleri hafta içi seyahat yoğunluğunu da arttırmak istemelerinden kaynaklanıyor. Kampanyalardan faydalanan yolcular daha ucuza uçmuş oluyor. Ramazan bayramı öncesinde böyle kampanyalar mevcut ancak Ramazan Bayramının hemen öncesine gelindiğinde bilet fiyatları adeta uçuşa kalkıyor. Bu durumda bakanlığın “tavan fiyat” ismiyle anılan fiyatların belirli düzeyde tutulması tedbiri bir seferlik daha göz ardı edilecek gibi gözüküyor.

Geçen sene başlayan tavan fiyat uygulaması Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski bakanı, tarafından geçen sene başlatılmıştı. Bu fiyat geçen sene 299 TL idi. Ancak bazı havayolu firmaları maliyet artışı bahanesi sununca bu uygulama geçen Nisanda sona erdi. Uygulamanın çıkış noktası tatil ve bayram dönemlerindeki fahiş fiyata bilet satışının önüne geçmek idi. Vatandaşlar uygulamanın son bulması üzerine şikayete başladı. Lütfi Elvan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, bunun üzerine 309 TL Olarak yeni tavan fiyatı belirledi. Fiyat, sayın bakanın İstanbul’da şirket yetkilileri ile bir araya gelip onlardan söz alması şeklinde belirlendi. Ancak bazı firmalar yine sözünde durmadı. Haziran ayı uçuş fiyatları bunun oldukça üzerine çıktı.

Ancak artış bu kadarla sınırlı kalmayacak. Bayram haftasında ve sonrasında kötü haber geliyor, fiyatlar daha da artacak. Biletlerini önceden almayanlar çok daha fazla fiyatlarla karşılaşabilir. Artan maliyet havayolu firmaları tarafından gerekçe olarak gösteriliyor, başka bir çare olması söyleniyor. Uçakla seyahat etmek isteyenler çok geç olmadan rezervasyonlarını yaptırmalı.

Ramazan bayramına oldukça yaklaşıldığından ötürü ucuza bilet bulmak zor gözüküyor. Özellikle en yoğun saatlerde çok büyük miktarlara uçulabiliyor. Bunun için yapılması gereken 2-3 ay önceden bilet almak idi. Çünkü bazı havayolu firmaları böyle durumlarda bilet fiyatlarını 25-30 liraya kadar düşürüyor. Son güne kalınırsa en yüksek meblağlara uçak biletleri kalacaktır. Yani bilet satın almadan önce alternatif gün ve saatler belirlenmelidir. Biletler daha az tercih edilen uçuş saatleri ve havaalanları tercih edildikçe düşmektedir. Bunun yanında bazı internet siteleri firmalar arasında bilet fiyatlarını karşılaştıran uygulamalar sunmaktadır. Acenteler de aynı hizmeti sunabilmektedir. Buralardan size en uygun fiyatı bulmanız daha kolay olacaktır.

Havalimanında uçuştan 2-3 saat önce bulunmak önemlidir. Check-in ve pasaport kuyrukları bu saatlerden sonra iyiden iyiye uzamaya başlar. Zaten yüksek bilet fiyatlarından dolayı çektiğiniz sıkıntının daha da artmasını istemezsiniz. Uçuşunuzu kaçırmak veya iptal edilmesine neden olacak tartışmalara girmek istemeyeceğiniz için erkenden havaalanına gelmelisiniz.

Bayram Sonrası Bilet Fiyatları Artıyor Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.