Bayram Namazı Nasıl Kılınır

Yarın Mübarek Kurban Bayramının 1. günü. Bayram Sabahı müslüman alemi bayram namazı için camilere akın edecek. Peki bayram namazı nasıl kılınır, bayram namazı kaç rekattır ve nelere dikkat etmek gerekir.

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır

Bayram namazlarının kılınışları aynıdır ancak aradaki tek fark  getirilmesi gereken tekbirlerdir. Bayram namazları iki rekat şeklinde cemaatle camilerde kılınır. Bayram namazının niyetleri şöyledir; Eğer Kurban Bayramı ise Niyet Ettim Allah rızası için Kurban Bayramı Namazını kılmaya uydum hazır olan imama şeklindedir.

bayram namazı

Kurban Bayramı Namazı Birinci Rekat kılınış şekli :

Cemaat saf halinde imamın arkasında sıralanır ve “Niyet ettim Allah rızası için kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” şeklinde niyet getirir.
İmam “Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de “Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeğinin alt hizasında birbirine bağlar.

İmam ve cemaat içinden Sübhanekeyi okur. Ardından üç kere tekbir getirir. Tekbirlerin ise şunlardır:

Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun ardından içinden Allahü Ekber der ve ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağı iki yanına bırakırlar. Biraz durulur.

İkinci Tekbir: İkinci defa “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir yine birincideki kadar beklenir.

Üçüncü Tekbir: Yine Allahü Ekber denir eller yukarıya kaldırılır ve bu sefer aşağıya bırakılmadan göbek altında bağlanır. İmam, içinden Eûzü Besmele çeker sesli olarak fatiha ve bir sure okur. Cemaat bir şey okumadan imamı dinler. Rükü ve secdeler yapılarak ayağa ikinci rekatı kılmak için kalkılır yine eller göbek altında bağlanır.

Kurban Bayramı Namazının İkinci Rek’at kılınış şekli:

İmam içinden Besmele çeker, sesli olarak fatiha ve bir sûre okur. Sûre sonunda imam yüksek sesle, cemaat da içinden birinci rek’atta yapılan gibi üç kere tekbir getirir yine aynı hareketleri yapar, üçüncü tekbirin ardından eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûya gidilir, sonra secdeye gidilir ve oturulur. Oturuşta, imam ve cemaat ikisi birlikte içinden, Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbenâ âtina dualarını okur sonra önce sağa, sonra sola selâm vererek namaz eda edilmiş olur. Namazın bitiminin ardından imam hutbe okur.

Kurban Bayramı Namazı Kılınışı İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.