Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Vatandır Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır Anlamı

Herhangi bir tarih ve kan bağı ile bir arada bulunan milletlerin yaşadığı toprak parçasına vatan adı verilmektedir. Vatanın önemi toplumlar için çok büyüktür ve bu sebeple birçok şair vatan hakkında şiirler yazmış, bu konuda akılda kalan çok güzel dizeler söylemişlerdir. Bu dizelerden bir tanesi de Mithat cemal Kuntay’a ait olan:

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır

dizeleridir. Peki bu dizlerin anlamı nedir?

Her ulusun üstünde yaşadığı bir toprak parçası mutlaka bulunmaktadır. Ancak her toprak parçasının vatan olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Çünkü vatan, ulusların geçmişinde yaşanmış olan savaşlar ve bu topraklar için verilmiş olan şehitler ile anlam kazanmaktadır. Ulusumuz, Birinci Dünya Savaşının ardından zorlu bir kurtuluş mücadelesine başlamış ve bu Kurtuluş Savaşı kazanılarak topraklarımız yeniden düşman elinden alınmıştır. Vatanımızın her karış toprağında vatan için canını seve seve vermiş olan atalarımızın bedenleri yatmaktadır. İşte bu mücadele ve vatan için verilen canlar vatan topraklarını değerli yapmakta ve toprak parçasının vatan olarak anılmasını sağlamaktadır.

Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Vatandır Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır Kompozisyon Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.