Batı Cephesi Savaşları Nelerdir

Batı cephesi savaşlarının neler olduğunu bu yazımızda kısaca ele alacağız.

Yunanistan Ordusu’nun 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’i işgal etmek üzere gelmeleri ile oluşturulan 9 Eylül 1922 tarihinde ise Türkiye’nin TBMM Hükûmeti Ordusu sayesinde işgallerden kurtulmasıyla sona eren cephe ”batı cephesi” dir. İşte batı cephesinde yapılan savaşlar ise şunlardır:

I. İnönü Savaşı; Yunanlıların, 22 Haziran 1920’de Eskişehir’i işgal etmeleri ve beraberinde Ankara’ya kadar gelerek başlatılan savaştır. Bu işgal düzenli ordu tarafından 10 Ocak 1921’de geri çevrildi ve İzmir işgalden kurtarıldı.

II. İnönü Savaşı; İtilaf Devletlerinin Yunanlıları kışkırtarak Sevr’i kabul ettirmek amacıyla taarruza geçirdikleri savaştır. 23 Mart 1921’de başlayan savaş 1 Nisan 1921’de, Türk ordusunun üstün başarısı sayesinde sona erdirilmiştir.

Eskişehir – Kütahya Savaşı; İnönü Savaşları’nda mağlup olan Yunanlılar yenilgilerinin rövanşını almak için bu savaşı başlatmıştır. 10 Temmuz 1921 yılında Afyon, Kütahya, Eskişehir dolaylarında başlayan savaş 25 Temmuz 1921’de Türk ordusu tarafından sona erdirilmiştir.

Sakarya Meydan Muharebesi; Kütahya-Eskişehir Savaşlarında galip gelen Yunan Ordusu Türk ordusuna ağır bir bozgun yaşatmak istemiştir. Türk ordusu kendisini toplayamadan bir işgalle tekrar ülkemize giren Yunan ordusunun başlattığı savaştır. 22 gün süren savaş Türk ordusunun cesurca savaşması sonucu leyhimize sonuçlanmıştır.

Büyük Taarruz; 26 Ağustos 1922 tarihinde Mustafa Kemal’in Kocatepe’den bildirdiği emirle başlayan savaştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.