Batarya Nedir

Batarya Nedir, Batarya Hakkında Bilgi

Pil, akümülatör gibi üreteçlerin ve sığa­ların birlikte yüklenmiş veya boşalmış kondansatör topluluğuna batarya denir. Bataryada bağlanmalar 3 şekilde olur.

1) Seri Batarya: Bir elemanın negatif (—) kutbu, sonra gelen pozitif ( + ) kutbu­na bağlıdır. Bağlantılara böyle devam edi­lir. Son kutup toprağa verilir. Seri bağla- malı bataryalarda sistemin yükü, eleman­lardan birinin yükü kadar, sistem sığası elemanlardan birinin sığasından küçük­tür.

2) Paralel Batarya: Elektromotor kuv­vetleri aynı olan üreteçlerden oluşan bataryalara uygulanır. Paralel bağlama ele­manlarının e.m.k birbirine eşdeğer değil­se, bazı elemanlar alıcı durumuna geçer. Bu özelliklerden, akülerin, dinamoların doldurulmasında faydalanılır.

Bütün dış ve iç elemanlar birbirleri i|e irtibat edebilecek şekilde yapılmıştır. İç elemanlar bir iletkenle birbirine bağlı, dış elemanlar ise dibi kalay kaplı şaseye yer­leştirilen şişelerin iki madeni kupla birleş­tirilmesi ile irtibat edilmiştir. Sistemin sı­ğası herbir elemanın sığa toplamına eşit­tir.

3) Karışık Bağlama: Seri-paralel bağ­lama birlikte uygulanır. Bu tür bataryalar­dan özel amaçlı işlemlerde faydalanılır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.