Başörtüsünde Kalan İğne Nedeniyle Sınavı İptal Edilen Genç Kıza Müjdeli Haber

Başörtüsünden kalan iğne nedeniyle sınavı iptal edilen genç kıza Kamu Denetçiliği Kurumundan müjdeli haber geldi. Kamu Denetçiliği Kurumu ALES’e girerken başörtüsünde iğne kalan genç kızın sınavının iptal edilmesini haksız buldu.

Genç kız ÖSYM’nin yaptığı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına katılmış ve sonucunu beklerken sınavının iptal edildiği bilgisini aldı. Neden ise sınava metal içerikli aksesuar ile girmesiydi. Bu olaya Kamu Denetçiliği Kurumundan gelen karar kapsamında, başörtüsü iğnesinin “metal içerikli aksesuar” sayılamayacağı bu tesettürlü insanların zorunlu olarak kullanılan bir araç olduğu bilgisine değinildi. Sınavın geçersiz sayılmasında hiçbir hukukilik olmadığına da değindi.

Genç kız şikayetinde bu sınav için çok emek verdiğini ve hiçbir hakkaniyeti olmadan sınavının iptal edilerek akademik anlamda hakkının yenildiğini ve mağdur olduğunu belirtmişti. Yapılan incelemeler dahilinde şikayet haklı bulundu. Kamu Denetçiliği Kurumu adayın sınava girdiği salonun kamera kayıtlarını inceledi ve bahsi geçen metal içerikli aksesuarın sadece bir toplu iğne olduğunu ayrıca adayın sınavda kopya gibi haksız fiiller yapmadığını tespit etti.

Kamu Denetçiliği Kurumu ilettiği kararda şunları da belirtti; ÖSYM’nin sınav kuralları kapsamında yasaklı objeler ibaresini gerektiği kadar açıklayıcı olarak adaylara bildirmediği, yasaklı veya yasaklı olmayan objelerin resimlerine ait görsellerin de acıkça belirtilmediği için bu tarz sorunların yaşandığını kamuoyuna duyurdu. Sonuç olarak Kamu Denetçiliği Kurumu, mağdur adayın sınavının geçerli kılınmasına ve puanının hesaplanmasına karar verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.