Basmacı Hareketi Nedir Kısaca

Sovyet yönetimine karşı olan, Orta Asya’da 1917 senesinde başlayan ve aralıklı zaman dilimleri içinde 1931 senesine kadar devam eden ayaklanma hareketine Basmacı Hareketi adı verilmektedir. Bu ayaklanmaya basmak ya da baskın kelimelerinden yola çıkarak Ruslar Basmacı adını vermişlerdir. Fakat bu ayaklanmaya Türkistan’da Korbaşılar Hareketi adı verilerek milli bir direniş olduğu ifade edilmektedir.

Bu ayaklanmayı yapan çete, Çarlık döneminde Türkmenistan, Başkürdistan ve Kırım’da Ruslara karşı saldırılar ve soygunlar düzenliyordu. Bu sebepten dolayı da bu çeteye Başkırtlar; Ayyar, Türkmenler; Basmacı ismini vermişlerdir. Bununla birlikte 1917 Sovyet Devrimi’nin ardından Türkmenistan’da, Fergana Vadisinde Ruslara isyan eden siyasal amaçlar güden örgütlere de Basmacı adı verilmiştir. Özbek ve Kazak basınlarında Cezayir Basmacıları, Hint Basmacıları gibi yönetime isyan eden ve baş kaldıran özgürlüğü savunan direnişçilere de Basmacı adı verilmiştir.

1917 Sovyet Devrimi’nin yaşandığı sırada Fergana’da Mehmet Emin Bey de Hokand’da Kiçkine Irgeş liderliğinde bağımsızlık yanlısı Basmacı çeteleri birbirleri ile örgütlenmiştir. 1918 Şubat ayında ise Bolşevikler Hokand’ı ele geçirmişlerdir ve Hokand Milli Hükümeti’ne son vermişlerdir. Bunun sonucunda Mehmet Emin Bey Margilan’da direnişini sürdürmeye devam ettirmiştir.

Basmacı Hakkında Kısa Bilgi Yazımız Hakkındaki Görüş ve Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.