Başarılı Öğrenciler Yurt Dışına Gönderiliyor

Başarılı Öğrenciler Yurt Dışına Doğru

1967 senesinden günümüze Türkiye’de aydınlık gelecek için eğitimi koşulsuz destekleyen Türk Eğitim Vakfı (TEV) 2014-2015 eğitim senesinde de desteğini sürdürüp 79  yeni öğrencisini yurt dışı yüksek lisans ve üst ihtisas kapsamında yurt dışına gönderiyor.

TEV 19696 senesinden günümüze dek , üst düzey yönetici, tıp doktoru , bilim insanı ve sanatçı gibi bir çok değeri ülkeye katmıştır ve dokuz ülke ile işbirliğine sahip olan TEV bu öğrencilere yurt dışı ve yurt içi eğitim desteği sağlamıştır. TEV yönetim kurul başkan yardımcısı Zuhal Dönmezer Çakıroğlu : Bugün 117 TEV bursiyerinin yurt dışında eğitim almaya devam ettiğini söyledi ve 79 ek öğrenci ile beraber toplam 196 gencimize yurt dışı bursları hakkı verilecek. TEV olarak her sene yurt dışı öğrencilerine 1.5 milyon dolarlık burs fonu ayrıldığını söyleyen Çakıroğlu, işbirliği yaptıkları kurumlarla beraber bu miktarın 3 milyon dolar civarına ulaştığını söyledi.

TEV kaynaklarından ABD’ye 5, Almanya’ya 3 , İsviçre’ye 1 TEV- İngiltere hükümeti Chevening bursu ile İngiltere’ye 1, TEV DAAD bursu ile Almanya’ya 40 TEV- Fransa Hükümeti Bursu ile Fransa’ya 5, Danimarkaya 1, İspanya’ya 2 , İtalya’ya 2, Japonya’ya 1, Singapur’a 16 uzman tıp doktoru gönderileceğini söyledi.

Başarılı öğrencilere burs veren, okul öğrenci yurdu ve merkezleri açan, eğitim öğretim alanında çeşitli projeler ile eğitime destek sağlayan TEV, bugüne dek 210 bin yurt içi, 1514 yurt dışı öğrencisine burs sağladı. Eğitime katkılarını 27 eğitim tesisi ile destekleyen tev 2001 yılında üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü TEVİTÖL’ü devir aldı.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.