Başarılı Öğrenci Nasıl Olunur

Başarılı Öğrenci Nasıl Olunur
 • 22.11.2013

Başarılı Bir Öğrenci Olmanın Yolları Nelerdir?

Başarılı Öğrenci Nasıl Olunur? Çocuğunuzun okul başarısını artırmak sizin de elinizde. Başarıyı sağlamak için öncelikle çocuğunuzun sorumluluk duygusunu artırmanız gerekmektedir. Bunun için de yaşına uygun küçük görevler vererek başarılı olduğunda ise ödüllendirerek onu motive edin. Yapamayacağı şeyler istemeyin. Başarılı olmuş kişileri onunla karşılaştırmadan örnek verin ve sevmesini sağlayın. Çocuğunuzun başarısı için kendine güvenmesi çok önemlidir. Bu yüzden onu küçük düşürecek davranışlardan kaçının.

başarılı öğrenci nasıl olunur

Okulu sevmesi ve çalışma isteği açısından okul arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurması için çalışın. Çocuğunuzla ilgilenerek onun sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olun ve uygun olmayan bir arkadaş edindiğini görürseniz çocuğunuzun canını sıkmadan onunla konuşmaya, durumu anlatmaya çalışın. Madde kullanımından uzak durmasını sağlayın, bunun için spor vb. sosyal alanlara yönlendirin. Bir program oluşturmasına yardımcı olun ve ders çalışmaya vakit ayırabileceği bir program yapın. Okulda başarısızlıkla karşılaştığında ona kızmak yerine cesaret verin destekleyin ve derslerini düzeltmesi için yardımcı olun. Başarılarını ise ödüllendirerek cesaret verin.

Okul başarısı için öğretmeni ile iletişim şart. Öğretmeninin önerilerini ve görüşlerini dikkate alın ve bu konuda yapabileceğiniz şeyleri yapın. Tüm bunları yaparken psikolojik durumuna özen gösterin. Aile içi faktörler de çocuğunuzun başarısını yüksek oranda etkiler. Mutlu bir aile ortamı sağlayın ve anne baba birlikte derslerine yardımcı olmaya çalışın. Çok fazla ders çalışmasını ya da az çalışmasını engelleyin, çocuğunuza vakit ayırın. Onun yaşını da bu sorumluluklar için göz önünde bulundurun ve arada bir deşarj olmasına izin verin.

Okula devamlılığı konusunda dikkatli olun, bahaneler üreterek okulu ekmesine izin vermeyin. Bunlar yanında sağlığına da dikkat edin, düzenli ve dengeli beslenmesi için gıda alımını düzenleyin. Uyku düzenini bozmasına izin vermeyin, bozduracak bir şey yapmasını da engelleyin. Dersleri ya da herhangi bir şey konusunda kesinlikle yaşıtlarıyla onu kıyaslamayın ve paniğe kapılmasına engel olun. Küçük problemlere zamanında müdahalede bulunun ve problem büyümeden halletmeye çalışın gerekirse öğretmenleriyle iletişime geçin.

Sosyal hayatında da ilerleyebilmesi için hobilere sevk edin kendini keşfetmesini sağlayın. Sportif faaliyetlerde bulunarak sağlıklı bir gelişim tamamlamasına yardımcı olun. Tüm bunların yanında sağlık problemleri olup olmadığını da kontrol edin. Görme ve işitme bozuklukları çocuğunuzun dersleri anlamasına ya da başarılı olmasına engel olabilir.

Başarılı Öğrenci Olmanın Yolları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Yiğitcan dedi ki:

  Benim Annemle Babam orda ne yazıyosa tam tersini yapıyorlar.

 2. mehmet dedi ki:

  bana ne ailem yardımcı oluyo ne de danışman öğretmen

 3. DERYA SEVGİ dedi ki:

  Bİ SİZDE BANA TAVSİYELER VERSENİZ

 4. DERYA SEVGİ dedi ki:

  SİZİN DURUMUNUZ NASIL

 5. DERYA SEVGİ dedi ki:

  BAZI SORULARI ÇÖZEMEDİĞİMİZDE ÇOK ÜZÜLÜYORUM KEŞKE ÇOK BAŞARILI OLSAM İNŞALAH ALLAH BANA YARDIM EDER SİZEDE KISACASI HEPİMİZE

  1. yamur çiftçi dedi ki:

   bk cnm inek olma ama çalış da sen gümlük bir plan hazırla hazırladığın çakışma planını da uygula insan yarım saat tekrr bile yapsa işe yarar demekki tekraar bile yapmıyosun yarım saat bak ertesi gün farkı görürsün ayrıca okulun rehberlik öğretmeninden de faydalanabilir ona danışabilirsimn

 6. sema çelik dedi ki:

  8.sınıf olmaktan bazen sevınıyorum bazen de sıkılıyorum

 7. sema çelik dedi ki:

  nasıl konsantre olabiliriz tek sorunum bu

 8. bahapars dedi ki:

  GÜZEL TAVSİYELER.

 9. melike dedi ki:

  Hım keşke konular içinde olsa

 10. buket dedi ki:

  iyiymiş annemle paylasacağım önerilerinizi kullanacağım tesekkürler :) :)

  1. melike dedi ki:

   Annende sen elaleme bakma diecekk

 11. Ayla dedi ki:

  Çok iyi yorumlar,bunlardan bazılarını kulanacagim

YORUM YAZ