Banka Kredi Masrafı Geri Alma Ücretsiz Avukat

Banka kredi masrafı geri alma ücretsiz avukat hakkında bilgi kısaca

Bankadan alınan kredilerde dosya masrafını geri almak kolaylaşıyor. Konut kredisi, taşıt kredisi, tüketici kredisi gibi kredilerde dosya masrafı geri alınabiliyor. Peki dosya masrafını geri alabilmek için neler yapmak gerekiyor. Ücretsiz gönüllü avukatlar ile kredi alırken ödenen dosya masrafını geri alan kişilerin sayısında büyük bir artış yaşanıyor.

Kişileri BDDK veya avukatlık bürosundan aradığı ifadeleriyle dolandıran kişilere karşı geçtiğimiz günlerde BDDK ve alakalı diğer kurumlardan uyarı gelmişti. Bu kişiler kredi dosya masraflarını geri alabilecekleri vaadiyle insanları kandırıyor ve BDDK vatandaşların daha dikkatli olmasını istiyor.

Bugüne kadar bir şekilde kredi dosya masrafını geri alanların sayısı 3 milyona kadar yükseldi. Bu da insanların aklında olması gereken bir durum. Yani artık bankalara dosya masrafı ödemek zorunda değilsiniz ve daha önce ödediyseniz paranızı geri almanız mümkün.

Tüm Türkiye genelinde dosya masrafı ödenecek olan kişi sayısı ise 40 milyondan fazla. Bu rakam sadece son 10 yıla ait bir rakam. Bu da daha milyonlarca kişinin başvurusuyla paralarını geri alabileceğini ifade ediyor.

Tüketici Kanunu’nda konu ile ilgili bazı değişiklikler yapılmasıyla Yargıtay’ın verdiği karar bir araya gelince avukatlar için önemli bir iş yükü oluştu. Son 1,5 yıldır avukatlar konu ile ilgili yoğun olarak çalışıyor.

TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Bankalardan kredi alan vatandaşların haksız yere ödediği yönünde eleştirilen dosya masrafları Yargıtayın aldığı emsal kararlar ile bankalardan geri alınıp kişilere ödeniyor. Vatandaşın dosya masrafı ve hakları konusunda bilinçlenmesi de bu yönde hızlı ilerleme kaydedilmesine neden oluyor.

VATANDAŞTAN MASRAF ALMIYORLAR

Dosya masrafını geri almak isteyen kişileri hukuk mücadelesi sırasında açılan davanın masrafı korkutuyor. Bu çekinceye sahip olan vatandaşların yardımına avukatlar koşuyor.

Dava masraflarının kişilerin gücünü aşabilmesi nedeniyle dava masrafı almaksızın dava ile ilgilenen avukatlar 20’li 30’lu gruplar halinde davaları mahkemeye taşıyor. Bu dosyaların mahkemede işi birkaç gün içinde sona eriyor ve vatandaşa parası geri veriliyor. Avukatlar daha fazla insana ulaşmak istiyorlar. Bunun için çeşitli çağrı merkezleri kuruluyor ve toplu dosyalar oluşturulmaya çalışılıyor.

AVUKAT BAŞINA GÜNLÜK 30 DOSYA DÜŞÜYOR

Yoğun talepten ötürü avukatlar günde 10 dosyadan 30 dosyaya kadar dosya ile uğraşmak durumunda kalabiliyor. Toplamda dosya masrafını geri almak için başvuran kişi sayısı ise 3 milyonu aşmış durumda. Yapılan başvurular sonucunda yüzde 99 gibi bir başarı oranıyla hak sahiplerine dosya masrafları geri iade edildi.

VATANDAŞ UĞRAŞMAK İSTEMİYOR

Konu ile ilgili avukatlar vatandaşların yaşadığı süreci şu şekilde özetliyor:

Normal bir davada vatandaşlar dava açmak için avukata başvurur ve vekaletini verir. Ayrıca dava masraflarını da vatandaş üstlenir. Tüm bu başvuru döneminin ardından avukat çalışmaya başlar ve dava yürütülür. Ancak bu davalarda farklı bir ilerleme yöntemi var. Vatandaşlar 150-200 liralık dosya masrafı için dava masrafı ödemek istemiyor. Bu nedenle avukatlar olarak vatandaşlardan vekalet alınıyor ve masraflar avukatlar tarafından ödeniyor. Dosya masrafı ile ilgili yasal süreç bu şekilde başlatılmış oluyor. Para mahkeme kararıyla geri iade edildiği zaman da avukatlar tüketicilerin hesaplarına paralarını yatırıyor. Avukatlar hiçbir şekilde vatandaştan bir kazanç elde etmiyor ve vatandaşın cebinden para çıkmıyor. Dava masrafları karşı taraftan karşılanıyor ve avukatlar vekalet ücreti elde etmiş oluyor. Sonuç olarak dosya masrafını geri almak isteyen tüketicinin cebinden hiçbir para çıkmıyor.

PARA 10 GÜN İÇİNDE HESAPTA

1,5-2 yıl içinde yapılan başvuru sayısı 3 milyonu aştı ve bu rakamın yüzde 99’u başarıyla sonuçlandırıldı. Paranın geri ödenmesinde ise 2 nokta önemli.

Birinci nokta Tüketici Hakem Heyetine gitmeden önce icra takibinin başlatılması ve bankaya icra evrakının bir gün sonra tebliğ edilmesi. Bankanın tebliğden sonraki 7 gün içinde karara itiraz etme hakkı var. Bankanın itiraz etmemesi halinde vatandaş 10 gün içinde parasını geri alabilir. Ancak banka tebliğe itiraz ederse itiraz ile birlikte tüketici hakem heyetine başvuru yapılıyor. Bu kurumda da iş yoğunluğu nedeniyle dava 3 aya kadar ancak sonlanabiliyor. Hükümetin yapacağı 500 raportör ataması ile bu yoğunluğun azalması ve başvuruların sonuçlarının 1 ay içinde alınabilmesi bekleniyor.

SON 10 YILLIK KREDİLERİ KAPSIYOR

Yargıtay tarafından alınan emsal karar 2004 yılında günümüze gelen 10 yıllık süreci kapsıyor. Bu süre içinde alınmış krediler zaman aşımını doldurmadıysa konu ile ilgili adım atılabiliyor. Elde edilen verilere göre son 10 yılda 40 milyondan fazla kişi kredi almış. Kredilerin ortalama dosya masrafı olarak 250 TL gibi bir rakam akla gelse de 3 bin TL’ye varan ciddi dosya masrafları da mevcut.

Banka Kredi Masrafı Geri Alma Ücretsiz Avukat Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

7 yorum

  1. Arkadaşlar Dosya Masrafları Ücretsiz Herhangibi Bir ücret Ödemeden Geri Alınır Tek yapmanız Gereken tüketici Hakem Heyeti Kararınızla Bize Başvurmanız

    • Istanbuldan dosya masraflarını avukat aracılığıyla ücretsiz almak isteyenler 05424487484 Nolu telefondan ulaşabilirler. Ayrıntılar ve vekalet bilgileri telefondan verilecektir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.