Banka Kredi Dosya Masrafı Geri Almak İçin Ne Yapmalı

Banka Kredi Dosya Masrafı Geri Almak İçin Ne Yapmalı hakkında bilgi kısaca.

Bankalar dosya masrafı konusu ile ilgili olarak vatandaşlara önce ödemeleri sonra dava açmaları tavsiyesinde bulunuyor. Oysa dosya masraflarını mahkemeler iade ediyor.

Mahkeme kararını da, yeni tüketici kanununu da dikkate almayan bankalar ücret ve komisyonlarda başına buyruk hareket ediyor. Tüketici kredilerinde dosya masrafını vatandaştan tahsis ettiklerini fakat isterlerse tüketici heyetine başvurarak geri alabileceklerini söyleyen bankalar vatandaşı yargıya gitmeye mecbur bırakıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yönetmeliğinin yayınlanması, tüketiciyi bu zor durumdan kurtarmış olacak.

Yeni Tüketici Yasası yürürlüğe girmek üzere. Bu sırada tüm gözler Bankacılık Denetleme Düzenleme Kurulu’na (BDDK) çevrildi çünkü kurul, bankaların hangi hizmetlerden ücret alacağını belirleyecek. Kurum, çalışmayı en geç Kasım’a kadar tamamlayacak. Fakat yönetmelik yayınlanmadığından dolayı kötü niyetle çalışan bankalar hakkındaki şikayetler sebebiyle komisyon ve ücretler ile ilgili listenin en geç bir ay sonra açıklanması beklenmekte.

Bazı bankaların BDDK yönetmeliği yayımlanmadan ne koparırsak kar mantığıyla ilerlediği Takvim gazetesi yazarı Hazal Ateş tarafından açıklandı. Bankalar hala 5 bin liralık tüketici kredisinden bile 200 liraya kadar çıkabilen dosya masrafları alıyor. Üstüne üstlük müşterileri isterlerse parayı geri almak için tüketici heyetine gidebileceklerini söyleyerek uyarıyorlar. Yani bunu yaparken bir yandan da haksız olduklarını kabul ediyorlar. Kredi kartı aidatları ve dosya masraflarını geri talep eden insanların sayısı ise ikiye katlanmış durumda.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verileri ortaya koyuyor ki geçen sene 450 bin kişi hakem heyetlerine başvuru yapmışken bu sene 900 bin kişilik bir başvuru gözüküyor. Bu başvuruların ise %70’den fazlası bankalar hakkında. Tüketici dernekleri bankaların 65 kalemden alınan ücret uygulamasında masraf ve komisyonun tespitinde vatandaşın korunması gerektiğini düşünüyor ve bu sebeple 65 kalemin sayısı azalıyor. Dosya masrafı hususunda binlerce şirket alan BDDK’nın bağlı olduğu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Hiç hizmet sunulmuyorsa bunun da ücretlendirilmesini önlemektir” diyerek hizmet karşılığı alınan ücretin gerçekçi olması gerektiğini vurgulamıştı.

Yargıtay konu ile ilgili emsal niteliğinde Nisan ayı içerisinde bir karar verdi. Tüketici Kanunu’nda yer alan 3 senelik zamanaşımı yerine Borçlar Kanunu’nda yer alan 10 senelik genel zamanaşımı süresinin uygulanmasına hükmeden Yargıtay 13. Dairesi sonuç olarak 10 sene öncesine kadar kullanılmış tüm kredilerin dosya masraflarının da iadesine karar vermiş oldu.

Yeni yasa tam olarak ne manaya geliyor dersek:

– 2 bin liranın altında dosya masrafı bulunan tüketici ikametgah adresindeki ilçe hakem heyetine başvurmalı.

– 2 bin lira ile 3 bin lira arasında masrafı bulunan tüketici Tüketici Mahkemesi’ne dava açmalı.

– 15 günlük itiraz süresi, Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilmiş bir karardır ve itiraz edilirse tüketici mahkemesine dava açılmalıdır. Tüketicinin kazandığı mahkemelerde dosya masrafı dava tarihinde veya öncesinde ihtarname ile talep edilmiş ise temerrüt tarihinden başlamak üzere yasal faiz işlemeye başlayacak ve bununla birlikte tüketiciye iade edilecek.

banka_dosya_masrafi_iade_almak_icin_yapilmasi_gerekenler_ve_dilekce_ornegi_hazir_ornek_dilekce_indir_h4043

Banka Kredi Dosya Masrafı Geri Ödeme Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.