Balkan Antantı Ve Sadabat Paktı Neden İmzalanmıştır

Balkan Antantı ve Sadabat Paktının neden imzalandığını öğrenmek isteyenler mutlaka yazımızı okumalılar.

1930’lu yıllarda Dünya devletleri arasında soğuk savaşlar hakimdi. Dünya barışının tekrar sağlanması için yapılan çabalardan sonuç alınamamıştır. Devletler arasında barış ve güvenlik anlaşmaları dahi yalnızca kısa süreli barışı sağlamış, uzun süreli barışa katkı yapamamıştır. Milletler Cemiyeti de dünya barışı için çok çaba göstermiş, ancak savaşları durduramamıştır. Tüm bu çalışmalara rağmen  Avrupalı devletler arasında Birinci Dünya Savaşı’nın ardından silahlanma yarışına engel olunamamıştır.

Balkan Antantı; Balkan devletlerinin Almanya ile İtalya’nın Balkanlar ve Orta Doğu’da yayılmacı politikalar izlemesinden rahatsız olması nedeni ile imzalanmıştır. Bu yayılmacı politikalara karşı Balkan devletleri  güç birliği yapmaya karar verdi. Böylelikle  Türkiye, Yugoslavya, Yunanistan ve Romanya birleşerek 9 Şubat 1934 tarihinde Balkan Antantını imzalamıştır. Bu sayede Balkan devletleri sınırlarını koruma altına almıştır.

Türkiye; imzaladığı Balkan Antantı ile batı sınırlarını korumuştur. Ardından İran, Irak ve Afganistan ile de 8 Temmuz 1937 yılında Sadabat Paktını imzalamıştır. Bu sayede bu ülkelerin sınırları güvenli bir hale gelmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.