Bahir Mustafa Paşa

Çorlulu Köse Bahir Mustafa Paşa Olarak da Bilinir.

Bahir Mustafa Paşa (köse) (d. Çorlu – ö. 1765, Midilli), Osmanlı devlet adamıdır. I. Mahmud, III. Osman ve III. Mustafa dö­nemlerinde üç kez sadrazamlık yapmıştır.

Sadrazam Çorlulu Ali Paşa’nın kethüdası Sofu Abdurrahman Paşa’nın oğluydu. Ce­sareti ve kararlılığıyla dikkati çekerek kısa sürede yükseldi. Kapıcıbaşılık, ikinci ve birinci mirahorluk gibi görevlerden sonra 1 Temmuz 1752’de sadrazam oldu. 15 Şubat 1755’te görevinden alınarak Limni Adasına sürüldü. Bir süre sonra Mora muhassıllığına atanan Mustafa Paşa, İstanbul’a çağrılarak III. Osman tarafından 1 Nisan 1756’da ikinci kez sadrazamlığa getirildi. 11 Ocak 1757’de yeniden azledilerek Rodos Adasına sürüldü. Ama bir süre sonra beylerbeylik göreviyle önce Mısır’a, ardından Cidde ve Halep’e atandı.

III. Mustafa’nın tahta çıkmasından sonra 1 Kasım 1763’te üçüncü kez sadrazamlığa geti­rildi ve padişahın üç yaşındaki kızı Şah Sultan’la nikâhlanarak saraya damat oldu. Osmanlıların denetimindeki İmereti’de (Gürcistan’da) çıkan ayaklanmayı bastıra- mayınca 28 Mart 1765’te azledilerek Midilli Adasına sürüldü. Bir ay sonra da burada idam edildi. Eyüp’te bir cami ile bir Nakşi­bendi tekkesi yaptırmış ve kesik başı da buraya gömülmüştür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.