Bademcik Nerede Olur

İnsanların vücudunda farklı farklı görevleri meydana getirmek üzere bir çok uzuv bulunmaktadır. Bu uzuvlardan birisi de bademciktir.

Peki bademcik nerede olur?

Bademcik, boğaz kısmının iki yanında da yer alan badem şeklinde olan yumuşak dokulardır. Bademcik ölçüleri genellikle 2,5 santimetre boyunca ve 1,5 santimetre eninde olmaktadır. Bademcikler çok kolay bir şekilde enfeksiyon kapabilir yani boğaz hastalıklarına davet çıkarabilir.

Bademcikler enfeksiyon kaptığında hacimleri yani ölçüleri daha da artar ve şişerler bu durumun sonucunda da insanlar yutkunurken zorluk çekerler aynı zamanda boğaz kısmında ağrı olur ve konuşmada zorluk çekilir çünkü her konuşma teşebbüsünde boğazlarda bir acı oluşur. Bademcikler enfeksiyon kaptığında aynı zamanda böbreklere ve üst solunum yollarına da zarar vermektedir. Bu nedenlerden dolayı bademcikler çok şişmeye başladığında ve doktorlar tarafından gerekli görüldüğünde ameliyat yoluyla alınmaktadır.

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda çok fazla görülen bademcikler, işlevlerini yerine getiremediklerinde ve vücuda zarar vermeye başladıklarında ameliyat ile alınırlar. Bademcikler vücuda zarar verdiği halde alınmaz ise bu durumda da vücutta ciddi rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Bademcik Nerededir Konusundaki Sorularınızı ve Bilgilerinizi Hemen Bizlerle Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.