Babiller Hakkında Kısa Bilgi

Tarihte adlarını sıklıkla duyduğumuz Babil uygarlığını sizlerde merak ediyorsanız onlar hakkında pek çok bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. İşte Babil Uygarlığının bilinen yönleri…

Babiller; MÖ. 1800 yılında Orta Mezopotamya’da kuruldu. Başkentleri Babil olan uygarlık adını anlaşıldığı üzere başkentinden almıştır. Uygarlığın yönetim şekli mutlak krallık idi. Hatta ilk mutlak krallık sistemini Hammurabi kurmuştur. Kralları Tanrı-Kral şeklinde kutsal sayılırdı. Babiller astronomi ve tıp alanıyla ilgilenmişlerdir. Uygarlığın en önemli özelliği tarihteki ilk anayasayı kullanmalarıdır. İlk anayasayı Babil kralı Hammurabi yaptı. Bundan dolayı anayasaya Hammurabi kanunları denir. Bu kanunlarda ağır cezalar ve kısas esasına göre kanunlar bulunurmuş. Babiller yazı ve takvim alanında öncü kültürlerdendir. Mezopotamyada bulunan pek çok uygarlığa da örnek olmuşlardır. Babillerin yaşadığı topraklar Babil Asma Bahçeleri ve Babil Kulesi ile ün kazanmıştır. Babil Asma bahçeleri dünyanın 7 harikasından biridir.

 

 

29 yorum

    • Babiller; MÖ. 1800 yılında Orta Mezopotamya’da kuruldu. Başkentleri Babil olan uygarlık adını anlaşıldığı üzere başkentinden almıştır. Uygarlığın yönetim şekli mutlak krallık idi. Hatta ilk mutlak krallık sistemini Hammurabi kurmuştur. Kralları Tanrı-Kral şeklinde kutsal sayılırdı. Babiller astronomi ve tıp alanıyla ilgilenmişlerdir. Uygarlığın en önemli özelliği tarihteki ilk anayasayı kullanmalarıdır. İlk anayasayı Babil kralı Hammurabi yaptı. Bundan dolayı anayasaya Hammurabi kanunları denir. Bu kanunlarda ağır cezalar ve kısas esasına göre kanunlar bulunurmuş. Babiller yazı ve takvim alanında öncü kültürlerdendir. Mezopotamyada bulunan pek çok uygarlığa da örnek olmuşlardır. Babillerin yaşadığı topraklar Babil Asma Bahçeleri ve Babil Kulesi ile ün kazanmıştır. Babil Asma bahçeleri dünyanın 7 harikasından biridir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.