Babıali Baskını Nedir

İttihat ve Terakki Cemiyetinin 23 Ocak 1913 tarihinde babıaliye bakın yaparak yönetimi ele geçirmeleri sonucunda meydana gelen hükümet darbesine Babıali Baskını adı verilir.

II. Meşrutiyet ilan edildikten sonra İttihat ve Terakki yönetimi başlamıştır ve bu yönetim sistemine muhalif olarak Hürriyet ve İtilaf Fırkası çıkmıştır. Ancak bu dönemlerde İttihat ve Terakki Fırkası siyasi gücünü git gide arttırmıştır. Bu dönemde ise Osmanlı Devletinin Balkan Savaşlarından mağlup olarak çıkması üzerine Edirne pazarlık konusu haline gelmişti. İttihat ve Terakki Fırkasına göre ise bu durumun tek sorumlusu hükümetti ve bu nedenle de hükümeti aşağı indirmeye karar verdiler.

Babıali ayaklanması sonucunda KAmil Paşa görevinden istifa ettirildi ve Hareket ordusunun komutanlığını yapan Mahmud Şevket Paşa Sadrazamlık görevine getirilmiştir. İttihat ve Terakki Fırkası yönetime geçtiğinde hemen kendi yönetim kadrosuyla kurmuştur. Ancak bu devlet yönetimi kadrosunda sadece Talat Bey bir göreve getirilmemiştir.

Babıali Baskını Hakkında Kısa Bilgi Verdiğimiz Yazımız İçin Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlerle Paylaşabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.