Babalar Günü Ne Zaman Tarihçesi

Babalar günü ne zaman tarihçesi hakkında bilgi kısaca

Babalar günü, küçük bir kız çocuğunun babasına yaptığı fedakarlıklar ile ortaya çıkmış bir gündür. Her yıl haziran ayının 3. haftasının pazar günü babalar günü olarak kutlanmaktadır.

Annelerimiz ve babalarımız bizler için çok önemlidir. Onları yıl içerisinde bazı günler hatırlamak amacı ile annelere ve babalara özel günler kabul edilmiştir. Babalar günü bu yıl 15 Haziran 2014 tarihinde kutlanacaktır. Her yıl haziran ayının 3.pazar günü babalar günü olarak kutlanmaktadır.

Babalar Günü Tarihçesi

Amerika’da bir iç savaş gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, babası için özel bir gün ilan edilmesini istemekteydi. Dodd’un babası 6 çocuğunu tek başına büyütmüş bir kahramandı. Bu fedakar babanın doğum günü 5 Haziran’dı ve kızı babası için bir şeyler yapmak istedi. Bu fikri benimsediği günden itibaren çalışmalar yaptı ve babalar gününün kabul edilmesini sağladı. Her yıl haziran ayının 3. pazarının babalar günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Babalar günü ilk olarak 19 Haziran 1910’da kutlanmıştır. Dönemin ABD başkanı Calvin Coolidge kutlamaları beğenmiş ve resmi olarak kabul edilmesini sağlamıştır.

Babalar Günü Ne Zaman Tarihçesi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.