Babalar Günü

2013 Babalar Günü ve Tarihçesi

16 Haziran 2013 Babalar Günü. Bu özel gün ne zamandan beri ve niçin kutlanır. Bir rivayete göre babalar gününün 91 yıllık bir geçmişi var; bir rivayete göre ise antik romada bile kutlaması yapılıyordu.

Her haziran ayının 3. pazar günü babalar günü olarak kutlanır. Kimi araştırmacıların sonuçlarına göre babalar günü ilk kez ABD’nin Batı Virginia eyaletinde ortaya çıkmıştır. Bu kentte yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra doğan boşluğu babası doldurur. Babası onun artık ayrıca annesi de olmuştur. Öylesine bir sevgi beslediği babasının da özel bir günü olması gerektiğine inanmıştır.

Başka bir araştırmaya göre ise 1910 yılında John Bruce Dodd’un annesi hayatını kaybeder. Olay şöyle cereyan eder : John Bruce Dodd’un babası William Smart, 6. çocuğunun doğumu sırasında karısını kaybeder. 6 çocuğun bakımı ve sorumluluğu artık babaya kalmıştır. William Smart, bütün yaşamını bu çocuklarına adamıştır. İşte John Bruce Dodd’un babalar gününü babası William Smart’a adamak için ortaya attığı söylenir.

Tarihte ilk olarak 19 Haziran 1910 tarihinde Amerika Washington’un Spokane kentinde kutlanan babalar günü daha sonra ABD’nin diğer eyaletlerine de yayılmıştır. Resmi olarak ise yine aynı ülkede dönemin ABD başkanı Calvin Coolidge’nin katkılarıyla kutlanmıştır. 1966 yılına gelindiğinde ABD başkanı Lyndon Johnson her sene haziran ayının üçüncü haftasının babalar günü olarak kutlanmasını gerektiren bir bildiri ilan etti.  Görüldüğü üzere babalar günü ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmış ancak zamanla diğer ulusları da etkileyerek tüm dünyada kutlanmaya başlamıştır.

Babalar Günü Mesajları İçin Tıklayın

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.