B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar

İnsan vücudundaki organların belirli bir düzen içinde çalışabilmesi için maddelere, minerallere, protein ve vitaminlere ihtiyaç duyulur. Bu yazımızda sizlere B vitamini eksikliğinde ne olur konusunda bilgi vereceğiz.

B vitamini suda eriyebildiğinden dolayı bu vitaminler vücutta depo edilemez ve bu nedenle de vücudun ihtiyacı doğrultusunda bu vitaminler alınmalıdır. Alınmadığı takdirde ise vücutta hastalıklar kendisini göstermektedir.

  • B1 vitamini; karbonhidratlardan enerji üretimi, kas ve sinir sistemi için gereklidir. Eksikliğinde ise hafıza zayıflığı, güçsüzlük, iştahsızlık, dikkatsizlik, kabızlık, mide ağrısı görülmektedir.
  • B2 vitamini; Enerji üretimi, vücuttaki asit dengesini sağlamak için ve ayrıca cilt, saç, tırnak ve gözlerin sağlığı için gereklidir. Eksikliğinde ise; göz yanması ve görmede bulanıklık, katarakt, yağlı saçlar, cilt problemleri, dudaklarda çatlaklar görülür.
  • B3 vitamini; Beyin fonksiyonları ve cilt sağlığı için önemli bir B vitaminidir. Kan seviyesini dengede tutar ve Kolesterol seviyesini düşürür. Eksikliğinde; enerji azlığı, ishal, baş ağrısı, hafıza zayıflığı, uykusuzluk, depresyon, diş eti hassasiyeti, sivilce ve egzama görülür.
  • B5 vitamini; Enerji üretiminde kullanılır. Beyin fonksiyonları ve sinirlerin yapısında oldukça önemlidir. Eksikliğinde; kan şekerinde düşme, ellerde titreme, kalp çarpıntısı, erken yorulma ve enerji kaybı görülür.
  • B6 vitamini; Beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışması ve hormonların üretimi için gereklidir. Ayrıca alerjik reaksiyonları engeller. Eksikliğinde ise; güçsüzlük, çarpıntı, kansızlık, ciltte kuruluk, görme sorunları ortaya çıkar.
  • B11 vitamini; Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularında görevlidir. Eksikliğinde ise; iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı meydana gelir.

B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.